Audi A6 / A7 Klub Polska Strona Główna

PRZYPOMNIJ HASLO

Ogłoszenie 
Zanim napiszesz nowy temat na forum A6 / A7, skorzystaj ze standardowej lub poniższej, dodatkowej wyszukiwarki. Twój problem mógł być już omawiany.

Opony i felgi Audi A6 motostacja.pl w a6klub.pl Opony samochodowe OC/AC sklep z częściami samochodowymi forum audi a6 Tarcze, hamulce forum audi a6
Felgi Audi A6
Części
samochodowe
Opony
samochodowe
Kup OC/AC
Express Parts
Przepływomierz
powietrza
Układ hamulcowy Sprawdzenie VIN

Weryfikacja Historii Wypadkowej Pojazdu

Poprzedni temat «» Następny temat
Uszkodzenie modułu kamery cofania
Autor Wiadomość
KKgg 

Model: A6 C7
Nadwozie: Avant
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.0 TDI 190KM
Napęd: FWD
Rok: 2015
Skrzynia: S-tronik
Kod silnika: CNHA
Imię: Krzysiek
Wysłany: 2019-08-13, 22:24   Uszkodzenie modułu kamery cofania

Cześć wszystkim!
Mam nieco karkołomne zadanie przed sobą a do Was pytanie.
Toczę aktualnie nierówną walkę z dołożeniem kamery cofania do mojego avanta C7 MY2016. Montaż i kabelkologię udało mi się ogarnąć ( <hura> ). Mam jednak problem który mnie przerasta. Przy próbie kodowania modułu (4S0907441B) z pomocą VCDS napotykam na błąd braku komunikacji gateway <-> sterownik kamery. Po dodaniu modułu 6C do listy w gateway'u (installation list) pojawiają się błędy wskazujące na niepoprawną wymianę danych pomiędzy komponentami ("No communication" w 19 i "Cannot be reached" dla 6C). Jak wydedukowałem - problem leży gdzieś w szynie CAN, więc wziąłem się za szukanie babola. Na początku poprawiłem splot kabli szyny CAN w wiązce kamery (zamiast 6-8cm zrobiłem około 1cm na zwój). Nie przyniosło to poprawy.
Po chwili dumania wziąłem się (z pomocą miernika elektrycznego) za dalszą diagnozę, bo zakładałem, że kable w wiązce/kostce kamery są uszkodzone/źle wpięte. Od kolegi mat1324 (przy okazji bardzo dziękuję) dostałem schemat podłączenia i sprawdziłem kabelki kilka razy - na mój gust wszystkie piny są tam gdzie być powinny, +12V jest po stacyjce i pojawia się w kostce po włączeniu zapłonu, masa jest wpięta w odpowiedni punkt w karoserii.
Potem zmierzyłem napięcie pomiędzy przewodami szyny CAN i GND: dla CAN_L wynosi około 2.3V a dla CAN_H około 2.7V. Wydaje mi się, że tak z grubsza powinno być - nie mam niestety oscyloskopu więc nie umiem powiedzieć jak wygląda przebieg sygnału. Przestawiłem miernik na omomierz i "przedzwoniłem" wszystkie kabelki w wiązce a kable szyny CAN nawet aż do GATEWAY'a.... jest przewodzenie i nie wydaje mi się żebym coś pominął. Powoli brakuje mi pomysłów i czuję się bezsilny <zalamka> ...
Czy przychodzi Wam do głowy co jeszcze mógłbym sprawdzić? Czy jest możliwość aby w domowych warunkach stwierdzić uszkodzenie modułu kamery? Może pomiar rezystancji na określonych pinach? Tylko których i jakie powinny być wartości?
Z góry dzięki za odpowiedź!

AUDI AG Tomasz 

Model: A6 C6
Silnik: 4.2 335KM
Napęd: Quattro
Rok: 2004
Skrzynia: Tiptronic
Kod silnika: BAT
Imię: Tomasz
Kliknij tutaj ------------->
carlos777 

Silnik: 3.0 BiTDI 313KM
Rok: 2016
Imię: Kristof
Wysłany: 2019-08-14, 01:24   

W który CAN się wpiąłeś?
W tym aucie jest kilka magistrali CAN.
Pokodowałeś wszystko?
MIB, parktronik, hak, epb, Itd?

KKgg 

Wysłany: 2019-08-14, 06:13   

Zrobiłem zgodnie ze schematem... We wtyczce 46pin w bagażniku (po prawej stronie) wpiąłem się w piny 22H i 22L... Która to szyna CAN - nie mam pojęcia.
Jak już wcześniej wspomniałem - etap kodowania póki co kończy się na dodaniu modułu 6C w liście instalacji gateway... Po tym od razu wali błąd komunikacji więc kodowanie (a właściwie adaptację, bo podobno w moim przypadku trzeba tak zrobić) MIB2 póki co odpuściłem.

AUDI AG Tomasz 

Silnik: 4.2 335KM
Rok: 2004
Skrzynia: Tiptronic
Kod silnika: BAT
Imię: Tomasz
Kliknij tutaj ------------->
Punisher 

Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.0TDI 140KM
Rok: 2008
Skrzynia: Multitronic
Kod silnika: BRE
Imię: Przemek
Wysłany: 2019-08-14, 07:31   

Jesteś pewien, że moduł Gateway obsługuje kamerę? Może nie przyjmuje kodowania z tego względu

KKgg 

Wysłany: 2019-08-14, 07:52   

Nie mam niestety pewności co do tego. Nigdzie w czeluściach internetu nie znalazłem wzmianki o tym, że gateway mógłby tego nie obsługiwać. Mój ma numery 4G8 907 468 F. Czy ktoś może wie czy jest w nim obsługa kamery cofania?

Punisher napisał/a:
Może nie przyjmuje kodowania z tego względu
Jeśli chodzi Ci o dodawanie modułu kamery na liście instalacji gateway'a (installation list, korzystam z angielskiej wersji i nie wiem jak to się na j. polski przekłada) to za każdym razem mam komunikat "coding accepted" więc podejrzewam że gateway nie ma z tym problemu. Czy powinienem sprawdzić coś jeszcze?

[ Dodano: 2019-08-14, 09:22 ]
Edit: jeśli ETKA online ( https://nemigaparts.com/pl/cat_spares/etka/audi/a6/798/907000/ ) nie oszukuje to w moim gateway'u jest obsługa KA2 czyli modułu kamery wstecznej.

[ Dodano: 2019-08-14, 17:24 ]
Już nieaktualne. Dość niespodziewanie udało mi się spotkać z człowiekiem który sprzedał mi zestaw (kamera, sterownik, wiązka). Gość bardzo dobrze ogarnia elektronikę w grupie VAG i jak się okazało, z trudnych do ustalenia przyczyn, sterownik należało przeflashować i "zainicjalizować". Nie mam pojęcia co dokładnie się działo bo to dla mnie czarna magia (chociaż widziałem że sporo było klikania) i po 2h roboty sterownik ożył i wszystko działa tak jak powinno (poza błędem kalibracji kamery).
Moją małą satysfakcją jest że przynajmniej wszystko podpiąłem tak jak być powinno <rotfl>
Temat do zamknięcia, dziękuję zainteresowanym za wkład <okok>

Odpowiedz do tematu