Forum Audi A6 Klub Strona Główna

PRZYPOMNIJ HASLO

Ogłoszenie 
Zanim napiszesz nowy temat, skorzystaj ze standardowej lub poniższej, dodatkowej wyszukiwarki. Twój problem mógł być już omawiany.

SKLEP AUDI felgi audi a6 audi a6 xenon reklama Tarcze, hamulce forum a6 forum a6
Sklep, części Sklep alufelgiExpress Parts Regeneracja HC Wyświetlacz LCD AZ Auto Serwis Układ hamulcowy Auto Oświetlenie Sklepledowy.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: tomekkk1
2013-09-09, 00:53
Wymiana szczotek i komutatora alternator Valeo FOTOSTORY
Autor Wiadomość
lgorek 

Model: A6 C5
Nadwozie: Avant
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.5TDI 150KM
Napęd: Quattro
Rok: 1999
Skrzynia: Manual
Kod silnika: AFB
Wysłany: 2011-12-16, 00:29   Wymiana szczotek i komutatora alternator Valeo FOTOSTORY

Witam

Jakiś czas temu miałem problemy z ładowaniem, raz ładowało, raz nie. Czasami na początku jazdy świeciła kontrolka, po dłuższej jeździe przestawała. Jak się przygazowało to różnie to bywało. Rodzice byli w trasie (150km od domu) jak się pierwszy raz zaświeciła kontrolka. Po powrocie jeździłem może z tydzień autem czekając na pogodę. Aż pewnego dnia już kontrolka świeciła cały czas i elektryka działała tylko na aku. I przyszedł czas naprawy.

Co będzie potrzebne:
- zestaw kluczy
- kanał lub podnośnik, sam wole kanał
- trochę czasu mi zajeło to kilka dni, z uwagi na zamawianie części

?ciągamy cały przód:
- osłona pod silnikiem
- lampy
- zderzak
- belkę
- pas przedni, ja odchyliłem go w bok uprzednio odczepiając chyba chłodnice oleju już nie pamiętam.
- ściągamy pasek z alternatora
- alternator mamy na wierzchu więc wystarczy go tylko wykręcić

Gdy go wydarłem zobaczyłem że mam Valeo, i odrazu myślę ale pech, bo części zamiennych do Valeo jak na lekarstwo inaczej jak z Bosch'em. Ale co zrobić nie będę kupował nowego/używanego, jak da się tego naprawić.

Alternator w warsztacie - zdjęcie już po złożeniu i umyciu, wcześniej cały uwalony.

?ciągnięta góra

W takim stanie był komutator i szczotki po 290k km przebiegu

Szczotki ledwo dotykały komutatora

Połączenie stojana z regulatorem napięcia jest solidne, trochę się pomęczyłem aby nie uszkodzić całości a później złożyć spowrotem

?ożysko od stony paska klinowego, należy uważać aby nie obrobić śrub bo u mnie trzymały nadzwyczajnie mocno, jedno musiałem rozwiercać bo się umieliła

Bolec po usunięciu starego komutatora, uważać aby nie ułamać przewodów na samym dole bo nie będzie później jak przylutować

Nowe szczotki i komutator porównany ze starym

Wymiana szczotek w regulatorze napięcia, widać różnicę do starych

Nowy komutator na swoim miejscu

Należy pamiętać aby uważać na druciki

Po lutowaniu

Założony czarny koszyczek na komutator dodatkowo dałem silikon. Widać również nowe łożysko.

Przy zakładaniu regulatora napięcia na komutator przycisnąć czymś szczotki aby ich nie uszkodzić, ja użyłem taśmy zaciskowej bo to miałem pod ręką

Już na swoim miejscu

Lutowanie stojana do regulatora napięcia

Zreanimowany alternator Valeo

Przy okazji wymieniłem również nowe łożyska bo stare były już wyjechane na maksa.

Następnie idziemy do audiczki i składamy w odwrotnej kolejności:
- alternator mamy na wierzchu więc wystarczy go tylko wykręcić
- ściągamy pasek z alternatora
- pas przedni, ja odchyliłem go w bok uprzednio odczepiając chyba chłodnice oleju już nie pamiętam.
- belkę
- zderzak
- lampy
- osłona pod silnikiem

Sprawdzamy czy o niczym nie zapomnieliśmy aby nie było ZONK'a. Po odpaleniu silnika należy oczywiście trochę poczekać aby szczotki i komutator dotarły się do siebie. Ale widać prawie od razu że wskazówka ładowania pokazuje 14,4V.

Reanimacja była przeprowadzona w kwietniu i od tamtego czasu nic się nie działo, pewnie wytrzyma następne 290k km.

PODSUMOWANIE

Koszty
- komutator CG 230090 20zł
- łożysko CX 6202 3,43 zł
- łożysko CX 6303 5,04zł
- szczotki SVX7/AS 16 zł
(kody podane koło nazw są z Fota)

RAZEM 45zł

Jak widać powyżej naprawa wyniosła mnie 45zł nie licząc robocizny bo sobie to sam robiłem. Jak mamy części to w ciągu jednego dnia spokojnie zrobimy wszystko.

Może komuś przyda się.

Pozdrawiam

Tomek.TDI 

Model: A6 C6
Nadwozie: Sedan
Silnik: 2.7TDI 163KM
Napęd: FWD
Rok: 2006
Kod silnika: BSG
Imię: Tomek
Raf4rb 

Zasilanie: Benzyna
Silnik: 2.7T 230KM
Rok: 2000
Wysłany: 2011-12-16, 00:37   

?ożyska CX to nie najepszy pomysł, trzeba było zainwestować w jakieś SKF lub coś innego z górnej półki, te mogą długo nie wytrzymać (czego Ci oczywiście nie życzę).

lgorek 

Wysłany: 2011-12-16, 00:48   

Raf4rb napisał/a:
?ożyska CX to nie najepszy pomysł, trzeba było zainwestować w jakieś SKF lub coś innego z górnej półki, te mogą długo nie wytrzymać (czego Ci oczywiście nie życzę).

Z tego co pamiętam to takie same tam były założone, zczytałem po numerze i zostały zamówione. Na jednych i drugich pisało JAP :D więc może nie będą takie złe.

Tomek.TDI 

falco 

Silnik: 2.5TDI 180KM
Rok: 2001
Skrzynia: Tiptronic
Wysłany: 2011-12-16, 09:26   

Igorek,dobra robota :)
Oby hulał jak najdłużej.Wiesz,że szczotki i komutator to nie jedyny problem w tych alternatorach.
Często bez wymiany całego wirnika się nie obejdzie <uoee>

dio 

Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 1.9TDI 131KM
Rok: 2003
Kod silnika: AVF
Imię: Jarek
Wysłany: 2012-04-06, 08:48   

falco napisał/a:
Często bez wymiany całego wirnika się nie obejdzie

Wirnik też można zregenerować. Miałem u siebie taki przypadek, ale jak to zrobić, to nie mam pojęcia, bo robił to magik od alternatorów.

axe 

Rok: 2004
Kod silnika: AWX
Wysłany: 2012-04-06, 09:31   Re: Wymiana szczotek i komutatora alternator Valeo FOTOSTORY

Super instruktaz.
Interesuje mnie jak wyjmuje sie alternator z 1.9 tdi 130 konnego. Podobno dolna sruba przeszkadza by go wyjac gdyz dotyka wiskozy. Prosze o jakies porady jak sie do tego zabrac bo podobno na nia jest sposob bez demontazu przodu.

Prosilbym tez o typ lozysk uzywanych w alternatorach BOSCH gdyz chcialbym je kupic przed zabiegiem :)

poza tym super robota !

Tomek.TDI 

dio 

Rok: 2003
Kod silnika: AVF
Imię: Jarek
Wysłany: 2012-04-06, 10:47   

Cytat:
Interesuje mnie jak wyjmuje sie alternator z 1.9 tdi 130 konnego. Podobno dolna sruba przeszkadza by go wyjac gdyz dotyka wiskozy. Prosze o jakies porady jak sie do tego zabrac bo podobno na nia jest sposob bez demontazu przodu.

U mnie był wyciągany bez ściągania przodu. Jest chyba jakieś miejsce w wiskozie w które ma ta śruba wejść, trochę ciężko ale da radę. Przed włożeniem mechanik trochę podpiłował śrubę, żeby weszła bez problemów.

lgorek 

Wysłany: 2012-04-06, 12:31   

dio napisał/a:
Cytat:

U mnie był wyciągany bez ściągania przodu. Jest chyba jakieś miejsce w wiskozie w które ma ta śruba wejść, trochę ciężko ale da radę. Przed włożeniem mechanik trochę podpiłował śrubę, żeby weszła bez problemów.

Powiem tak pewnie i da się wyciągnać, ale u mnie nie wiedziałem co mu dolega, myślałem że się pasek ślizga. Okazało się że jest alternator do naprawy i napinacz paska ponieważ.

Odpowiedz do tematu