Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Pęknięta zwrotnica

Zawieszenie
ODPOWIEDZ
Szymson
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2020, 15:30
Lokalizacja: NML

Pęknięta zwrotnica

Post autor: Szymson » 05 sty 2020, 16:11

Dzień dobry.
Chciałbym opowiedzieć Wam moją ostatnią historię i w sumie się poradzić co dalej zrobić. Co do mechaniki jestem laikiem. Jakieś podstawy znam ale bez szału.
Ale od początku.
8 Grudnia kupiłem A6C5 z 03r. Auto w stanie idealnym, nic nie puka nic nie stuka, żadnych wycieków, zadbane. No wprost ideał.
19 Grudnia coś zaczęło mi dziwnie skrzypieć w lewym przednim kole, pojechałem zatem od razu na stacje kontroli i okazało się że przedni dolny wahacz wyzionął ducha. Diagnosta stwierdził że PD z prawej również do wymiany bo jakiś gumowy element wahacza jest pęknięty i zaraz tez się będzie odzywał. Ale poza tym to zawieszenie jest w naprawdę dobrym stanie i będę miał spokój na długi czas.
23 Grudnia auto stało już na warsztacie na wymianie wahaczy. Mechanicy dostali jeszcze za zadanie sprawdzić czy reszta zawieszenia jest dobra. Tego samego dnia odebrałem je i skrzypienie faktycznie zniknęło. Wahacze wymienione, zbieżność ustawiona no nie ma się do czego przyczepić. Reszta zawieszenia wg mechaników była w stanie idealnym. "Paaanie rok spokoju masz Pan co najmniej" ;)
30 Grudnia jadę poza miastem jakieś 80km/h, hamuje przed zakrętem i bum coś strzeliło, kierownice ściągnęło mi mocno do prawej i własnie z prawej strony zaczął dobiegać hałas. Auto stanęło. Przyjechał znajomy na szybkiego obejrzał i stwierdził że wahacz prawy tylni dolny mi wyczepił się. Wzięliśmy auto na lawetę i pojechaliśmy na diagnostykę. Okazało się że pękła zwrotnica a wahacz normalnie wyrwał się z niej. Ucierpiała pół oś dlatego auto stanęło. Opona, felga, przewody hamulcowe, piasta no dosłownie wszystko będzie do wymiany. Auto odstawiliśmy do mechaników którzy robili go przed Swietami. Oni wykluczają swoją winę bo niby tylnego wahacza nie ruszali i nagle jakiejś podkładki zaczęło im tam brakować kiedy tydzień temu wszystko było dobrze. Mieli zobaczyć co tam się wydarzyło w nim w Sylwestra a od tamtej pory auto jak stało i tak stoi.
Znajomy mówił, że musieli ruszać tamten wahacz bo inaczej by nie wyciągnęli przedniego bo blokowała by to półoś a on podobno montowany jest od góry. Inna wersja, że przy demontażu przedniego grzali zwrotnice palnikiem i bili młotkiem przez co uszkodzili zwrotnice.

Jak Wy to widzicie? Może być to wina warsztatu? Czy po prostu zużycie materiału w tydzień?
Pozdrawiam

mat1324
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 15144
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:55
Imię: Mateusz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2011
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 CDYA 239KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Post autor: mat1324 » 05 sty 2020, 16:41

Ich wina i tyle. Dolny wahacz nigdy nie wychodzi po dobroci i zawsze trzeba pomagać sobie młotkiem.

Szymson
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2020, 15:30
Lokalizacja: NML

Post autor: Szymson » 06 sty 2020, 21:23

No dobra. Ale co zrobić jeżeli będą sie wypierać że to nie ich wina i nie zrobią tego w cenie ostatniej naprawy? Straszyć sądem?

mat1324
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 15144
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:55
Imię: Mateusz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2011
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 CDYA 239KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Post autor: mat1324 » 06 sty 2020, 22:01

Szukać nowej zwrotnicy i wymienić samemu, bo naprawa tego we własnym zakresie nie jest warta włóczenia się po sądach.

tomolo
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 22
Rejestracja: 21 kwie 2014, 21:21
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: tomolo » 07 sty 2020, 12:41

Możesz iść porozmawiać na temat naprawy i poniesienia części kosztów. Zakład, któremu zależy na opinii klienta podejdzie do sprawy odpowiedzialnie i podzieli jakoś koszty.
Zazwyczaj mechanik wyprze się, że w tak starym aucie popełnił błąd i zgodzi się na naprawę w ramach gwarancji.
lub
Masz rachunek, fakturę? Dla wytrwałych jest droga -opinia rzeczoznawcy, prawnik, sąd ale jak ktoś w takiej sprawie ma już jakieś doświadczenia to wie jak to wygląda.

lub
Jest jeszcze rzecznik konsumentów, który w twojej sprawie poprowadzi całe postępowanie za darmo czyli wiadomo jak. Rzecznik wyśle pisemko - gotowca do mechanika ale jak gość będzie lekko mądrzejszy od małpy to wybrnie z opresji bez szwanku. Jak będzie gamoniem i się przyzna lub nie odpowie na pismo w terminie to w zasadzie masz naprawę gratis. Bardzo często ( bo w większości mechanicy to zwykli debile i na to liczy rzecznik) olewają pismo od rzecznika myśląc, że brak odpowiedzi zwalnia ich z odpowiedzialności i tym samym biorą na siebie winę nawet wtedy gdy sami nic nie zawinili ( takie prawo).

hmm w takiej sytuacji wybrał bym próbę polubownego załatwienia sprawy a jak uznasz, że masz do czynienia z gamoniem to rzecznik.

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga