Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Uszkodzenie modułu kamery cofania

Diagnostyka VAG
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KKgg
Moderator
Moderator
Posty: 523
Rejestracja: 19 gru 2018, 15:32
Imię: Krzysiek
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2015
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 TDI 190KM
Napęd: FWD
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Radom

Uszkodzenie modułu kamery cofania

Post autor: KKgg » 13 sie 2019, 23:24

Cześć wszystkim!
Mam nieco karkołomne zadanie przed sobą a do Was pytanie.
Toczę aktualnie nierówną walkę z dołożeniem kamery cofania do mojego avanta C7 MY2016. Montaż i kabelkologię udało mi się ogarnąć ( <hura> ). Mam jednak problem który mnie przerasta. Przy próbie kodowania modułu (4S0907441B) z pomocą VCDS napotykam na błąd braku komunikacji gateway <-> sterownik kamery. Po dodaniu modułu 6C do listy w gateway'u (installation list) pojawiają się błędy wskazujące na niepoprawną wymianę danych pomiędzy komponentami ("No communication" w 19 i "Cannot be reached" dla 6C). Jak wydedukowałem - problem leży gdzieś w szynie CAN, więc wziąłem się za szukanie babola. Na początku poprawiłem splot kabli szyny CAN w wiązce kamery (zamiast 6-8cm zrobiłem około 1cm na zwój). Nie przyniosło to poprawy.
Po chwili dumania wziąłem się (z pomocą miernika elektrycznego) za dalszą diagnozę, bo zakładałem, że kable w wiązce/kostce kamery są uszkodzone/źle wpięte. Od kolegi mat1324 (przy okazji bardzo dziękuję) dostałem schemat podłączenia i sprawdziłem kabelki kilka razy - na mój gust wszystkie piny są tam gdzie być powinny, +12V jest po stacyjce i pojawia się w kostce po włączeniu zapłonu, masa jest wpięta w odpowiedni punkt w karoserii.
Potem zmierzyłem napięcie pomiędzy przewodami szyny CAN i GND: dla CAN_L wynosi około 2.3V a dla CAN_H około 2.7V. Wydaje mi się, że tak z grubsza powinno być - nie mam niestety oscyloskopu więc nie umiem powiedzieć jak wygląda przebieg sygnału. Przestawiłem miernik na omomierz i "przedzwoniłem" wszystkie kabelki w wiązce a kable szyny CAN nawet aż do GATEWAY'a.... jest przewodzenie i nie wydaje mi się żebym coś pominął. Powoli brakuje mi pomysłów i czuję się bezsilny <zalamka> ...
Czy przychodzi Wam do głowy co jeszcze mógłbym sprawdzić? Czy jest możliwość aby w domowych warunkach stwierdzić uszkodzenie modułu kamery? Może pomiar rezystancji na określonych pinach? Tylko których i jakie powinny być wartości?
Z góry dzięki za odpowiedź!

carlos777
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1169
Rejestracja: 04 gru 2017, 14:21
Imię: Karol
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2016
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 DLHA 245KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: carlos777 » 14 sie 2019, 02:24

W który CAN się wpiąłeś?
W tym aucie jest kilka magistrali CAN.
Pokodowałeś wszystko?
MIB, parktronik, hak, epb, Itd?

Awatar użytkownika
KKgg
Moderator
Moderator
Posty: 523
Rejestracja: 19 gru 2018, 15:32
Imię: Krzysiek
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2015
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 TDI 190KM
Napęd: FWD
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Radom

Post autor: KKgg » 14 sie 2019, 07:13

Zrobiłem zgodnie ze schematem... We wtyczce 46pin w bagażniku (po prawej stronie) wpiąłem się w piny 22H i 22L... Która to szyna CAN - nie mam pojęcia.
Jak już wcześniej wspomniałem - etap kodowania póki co kończy się na dodaniu modułu 6C w liście instalacji gateway... Po tym od razu wali błąd komunikacji więc kodowanie (a właściwie adaptację, bo podobno w moim przypadku trzeba tak zrobić) MIB2 póki co odpuściłem.
Ostatnio zmieniony 14 sie 2019, 08:55 przez KKgg, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Punisher
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 224
Rejestracja: 14 lip 2015, 21:09
Imię: Przemysław
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2008
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.0TDI 140KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Multitronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Punisher » 14 sie 2019, 08:31

Jesteś pewien, że moduł Gateway obsługuje kamerę? Może nie przyjmuje kodowania z tego względu

Awatar użytkownika
KKgg
Moderator
Moderator
Posty: 523
Rejestracja: 19 gru 2018, 15:32
Imię: Krzysiek
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2015
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 TDI 190KM
Napęd: FWD
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Radom

Post autor: KKgg » 14 sie 2019, 17:24

Nie mam niestety pewności co do tego. Nigdzie w czeluściach internetu nie znalazłem wzmianki o tym, że gateway mógłby tego nie obsługiwać. Mój ma numery 4G8 907 468 F. Czy ktoś może wie czy jest w nim obsługa kamery cofania?
Punisher pisze:Może nie przyjmuje kodowania z tego względu
Jeśli chodzi Ci o dodawanie modułu kamery na liście instalacji gateway'a (installation list, korzystam z angielskiej wersji i nie wiem jak to się na j. polski przekłada) to za każdym razem mam komunikat "coding accepted" więc podejrzewam że gateway nie ma z tym problemu. Czy powinienem sprawdzić coś jeszcze?

[ Dodano: 2019-08-14, 09:22 ]
Edit: jeśli ETKA online ( https://nemigaparts.com/pl/cat_spares/e ... 98/907000/ ) nie oszukuje to w moim gateway'u jest obsługa KA2 czyli modułu kamery wstecznej.

[ Dodano: 2019-08-14, 17:24 ]
Już nieaktualne. Dość niespodziewanie udało mi się spotkać z człowiekiem który sprzedał mi zestaw (kamera, sterownik, wiązka). Gość bardzo dobrze ogarnia elektronikę w grupie VAG i jak się okazało, z trudnych do ustalenia przyczyn, sterownik należało przeflashować i "zainicjalizować". Nie mam pojęcia co dokładnie się działo bo to dla mnie czarna magia (chociaż widziałem że sporo było klikania) i po 2h roboty sterownik ożył i wszystko działa tak jak powinno (poza błędem kalibracji kamery).
Moją małą satysfakcją jest że przynajmniej wszystko podpiąłem tak jak być powinno <rotfl>
Temat do zamknięcia, dziękuję zainteresowanym za wkład <okok>

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C7 (2011-2018)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga