Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

A7 4G - HBA czyli automatyczne światła drogowe

Warsztat
Screw
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 514
Rejestracja: 05 paź 2016, 02:59
Imię: Dawid
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2008
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.8 FSI 210KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: UK/Poznań

A7 4G - HBA czyli automatyczne światła drogowe

Post autor: Screw » 17 maja 2019, 01:20

Witam,

Chciałem się podzielić informacjami na temat automatycznych świateł drogowych HBA.
Jeśli masz adaptacyjne lampy to możesz przestać czytać ponieważ funkcja jest już zakodowana i realizowana przez kamerę w przedniej szybie (85) - dzieki za info Marcin :)

Jeśli natomiast masz lampy LED(przedlift) lub zwykle ksenony nie skrętne to zachęcam do lektury.

Potrzebne jest:
-Lusterko wsteczne z kamera CMOS o numerze 8K0857511E (4PK - Soul black w moim wypadku)
-Dwa kable 0.25 - max pół metra związane w warkocz
-Jeden lub dwa konektory do wtyczki 8 pin ( numer 000979034E) - sprawdź ilu pinowy wtyk jest od strony auta. W plaformie C7 powinno byc zawsze 8 pin.
-Kabel vcds

1.Najpierw ściągamy swoje lusterko i patrzymy jakie jest mocowanie do szyby. W przedlifcie powinno być na 3 łapki.
Obrazek

2.Jesli mocowanie jest na 3 łapki to możemy je odłożyć na bok. Jeśli jest na 4 to musimy kupić 4H0857511K lub AB
Obrazek

3.sciagamy osłonę kamery od lane assist i szukamy wtyczki t12 po lewej jej stronie

Obrazek

4. Znajdujemy jeden pod drugim kable CAN extended na pinach 1 oraz 7
5. Lutujemy nasze dobrane kabelki 0.25 do tych kabli po uprzednim ściągnięciu izolacji troszeczkę i zawijamy pięknie zalutowane kabelki w warkocz jak to w przypadku CAN.
6. Wpinamy nasza kostkę do kamery lane t12 i bierzemy się za dobranie długości nowych kabli CAN.
Piny na t12 od kamery lane assist : pin 7 - canH, pin 1- canL
Obrazek

7. Jak już ułożymy sobie kable między lampka do czytania a kamera i mamy odcięte kable na długość do wtyczki T8 to lusterka to zarabiamy konektory (000979034E) na ich końcach
8. Wyciągamy z istniejącej wiązki od auta (lusterko wtyczka t8) pin 3 i izolujemy - nie będzie potrzebny
9. Wkładamy CAN high w miejsce PINu 3 - tam gdzie wyciągnelismy istniejacy
10. Wkładamy CAN low w pin8
11. Zakładamy nowe lusterko i wczepiamy kostkę
12. Składamy całość do kupy

Teraz bierzemy vcds:
1. Idziemy do gatewaya (19)
2. Wybieramy listę instalacyjna
3. Znajdujemy adres 20 na liście (hba) i kodujemy do listy GW
4. Wchodzimy w 20 w vcds i wchodzimy w kodowanie
5. Kodujemy jaki rodzaj lamp mamy oraz z której strony jest kierownica (bedzie lista)
6. Wchodzimy w adaptacje i ustawiamy sobie predkosc minimalna do włączenia systemu oraz w następnym kanale przy jakiej prędkości system ma się dezaktywować ( ten punkt nie jest konieczny jako ze standardowo jest to 56 i 28 km/h)
7. Wchodzimy w borda (09) i szukamy na dole 6tego bajtu, bitu „hba installed”. Zaznaczamy to i kodujemy.

Zrobione.
Teraz po odepchnięciu manetki tylko i wyłącznie kiedy światła ustawione są na AUTO i jest wystarczająco ciemno - system gotowy jest do pracy. Ikonka od auto długich będzie zapalona nawet w dzień jeśli chcemy by system czuwał.
Obrazek

Wymogi sprzętowe :
Gateway 5cio kanałowy pod asystenty - jeśli jest kamera w przedniej szybie to na pewno wszystko jest.
Jeśli nie ma kamery ale jest SIDE Assist to gateway będzie obsługiwać HBA.
Generalnie zasada jest taka ze gateway musi obsługiwać asystenty . Gatewaye 4can będą miały HBA na liście ale nie będą się z nim komunikować.

W sytuacji w której nie mamy kamery w przedniej szybie ale gateway jest 5can - ciągniemy te dwa kabelki zamiast z kamery szyby bezposrednio do gatewaya i kontynuujemy z reszta kroków.

EDIT: Uzupelnilem troche pinologii, numerow czesci i fotek. Mam nadzieje, ze jest to do zrozumienia.

Pozdro!
Ostatnio zmieniony 19 maja 2019, 23:45 przez Screw, łącznie zmieniany 2 razy.
Mody:
HBA
Lane assist
Klapa z pilota
Kodowania zegarow
VZE w trakcie
I cos bym pewnie jeszcze znalazl:)

mat1324
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 15144
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:55
Imię: Mateusz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2011
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 CDYA 239KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Post autor: mat1324 » 17 maja 2019, 21:19

Masz jakieś zdjęcie? Byłyby fajnym uzupełnieniem tekstu :).

Screw
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 514
Rejestracja: 05 paź 2016, 02:59
Imię: Dawid
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2008
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.8 FSI 210KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: UK/Poznań

Post autor: Screw » 19 maja 2019, 23:46

mat1324 pisze:Masz jakieś zdjęcie? Byłyby fajnym uzupełnieniem tekstu :).
Dodalem. Nie bylo czasu wczesniej .
Mody:
HBA
Lane assist
Klapa z pilota
Kodowania zegarow
VZE w trakcie
I cos bym pewnie jeszcze znalazl:)

QBAelectric
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 18
Rejestracja: 04 sty 2021, 01:55
Imię: Kuba
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2013
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0TDI CGLC 177KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Multitronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: WLKP

Re: A7 4G - HBA czyli automatyczne światła drogowe

Post autor: QBAelectric » 01 mar 2021, 10:43

Czy różnica pomiędzy lusterkami z kamerą od przed i po liftowych np. 8T0857511AD a 4H0857511 jest tylko w mocowaniu?. Planuję zakupić lusterko po lift 4H0857511 do przed lift, mam kamerę w szybie ale jeszcze nie wiem jakie mam mocowanie ( 2013r. model 2014 )
Regulamin:
(...)
8. Koniecznie musisz pisać poprawną polszczyzną. Przed wysłaniem posta sprawdź, czy nie ma w nim błędów ortograficznych, interpunkcyjnych lub literówek. Jeżeli zobaczysz błędy po opublikowaniu wiadomości na forum, użyj opcji "edytuj", aby je poprawić. Nagminne łamanie zasad ortografii będzie karane ostrzeżeniem.

regulamin-forum-audi-a6-a7-klub/regulam ... 00638.html

axe
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 743
Rejestracja: 13 paź 2008, 19:58
Imię: Robert
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2012
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.0TDI CGLC 177KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: A7 4G - HBA czyli automatyczne światła drogowe

Post autor: axe » 01 mar 2021, 17:37

Roznica nie jest tylko w mocowaniu.
Oprocz mocowania w polifcie na 4 łapki może nie być czujnika wilgotności G355 w obudowie mocowania lusterka.
Inna jest dla lusterka z 4 łapkami osłona na mocowanie i duza osłona na szybie. Kostka jest taka sama (8 pinowa) jednak kabelek w lusterku z 4 łapkami jest krótszy ale od strony instalacji auta powinien wystarczyć.

Przy lusterku z 4 mocowaniami inny jest czujnik zmierzchu i deszczu.
--
Pełne ambiente QQ2
HeadUp KS1
Fotochrom 5SJ
Homelink VC1
Elektryczna pokrywa 4E7

diarem11
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 11
Rejestracja: 25 mar 2023, 14:02
Imię: Marcin
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2012
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0TDI CGLC 177KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Multitronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: wlkp

Re: A7 4G - HBA czyli automatyczne światła drogowe

Post autor: diarem11 » 15 wrz 2023, 22:48

axe pisze:
01 mar 2021, 17:37
Roznica nie jest tylko w mocowaniu.
Oprocz mocowania w polifcie na 4 łapki może nie być czujnika wilgotności G355 w obudowie mocowania lusterka.
Inna jest dla lusterka z 4 łapkami osłona na mocowanie i duza osłona na szybie. Kostka jest taka sama (8 pinowa) jednak kabelek w lusterku z 4 łapkami jest krótszy ale od strony instalacji auta powinien wystarczyć.

Przy lusterku z 4 mocowaniami inny jest czujnik zmierzchu i deszczu.
da się jakoś obejsc brak czujnika w poliftowym lusterku do przedlifta ? w lusterku od przedlifta mam czujnik g355 w nowym z HBA brak , szybe wymienie na mocowanie bo i tak chce lane assist ale co z czujnikiem ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „A7 4G (2010-2018)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga