Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

AUDI A6 C7 - jak dodać subwoofer :)

Car Audio
zlewozmywak
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 42
Rejestracja: 07 kwie 2019, 11:31
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

AUDI A6 C7 - jak dodać subwoofer :)

Post autor: zlewozmywak » 11 kwie 2019, 21:43

cześć wszystkim :)
To mój pierwszy post na tym forum - trafiłem tutaj ponieważ szukałem informacji na temat modyfikacji standardowego audio.

W moim A6 2012, Audi Sound System (9VD) gra tak sobie - na pewno nie tak jak powinien grać system audio w samochodzie tej klasy.
Na poprawę brzmienia jest wiele sposobów - pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy to wymiana głośników w drzwiach. Jednak nie zdecydowałem się na takie rozwiązanie ponieważ główne założenie było takie, że nic w środku nie rozbieram, żadnego demontażu drzwi itp., jakoś uważam, że nigdy nie da się złożyć z powrotem tak jak to złożył producent. Pewnie zdania są tu podzielone ale dla mnie to był pierwszy warunek. Dodatkowo założyłem, że nie zmieniam nic w bagażniku - bez cięcia kabli itp.
Zdecydowałem się na dodanie zewnętrznego subwoofera, bo ten 12 centymetrowy głośniczek, który montuje Audi to nieporozumienie. Drugą modyfikacją, o której myślę to wymiana tweeterów (z tego co doczytałem to tylko zdjęcie maskownicy na podszybiu).
W moim samochodzie zamontowane jest MMI 3G+.

Do rzeczy - informacji o dodaniu suba jest w internecie teoretycznie sporo jednak ciężko znaleźć konkretny opis krok po kroku, z wyjaśnieniami dla osób, które nie instalują takich rzeczy codziennie. Dlatego postanowiłem opisać całość jak to wyglądało u mnie - oczywiście w każdym przypadku może to wyglądać inaczej - wszystkie modyfikacje wykonujecie na własne ryzyko!

1. Na zestaw nie chciałem przeznaczyć więcej niż 1000zł. Kupiłem z allegro zestaw Subwoofer Audio System M10 (25cm), w obudowie bass-reflex plus wzmacniacz Audio System CO100.2 (koszt 799zł). Ważne dla mnie było, żeby wzmacniacz miał wejście Hi-input (żeby uniknąć dodatkowych urządzeń).. Zastanawiałem się nad aktywnymi subwooferami, jednak stwierdziłem, że jeśli w obudowie głośnika jest wbudowany wzmacniacz to kable zasilania będą zawsze na zewnątrz, a w przypadku oddzielnego wzmacniacza wystarczy odkręcić kable głośnikowe i bagażnik jest pusty.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodatkowo kupiłem:
- kabel zasilający 6mm2. Miedziany, kupiony w sklepie elektrycznym, nie nazywa się car audio i dzięki temu kosztował 2,2zł za metr.
- konektory oczkowe - zasilanie miało być podłączone bezpośrednio do akumulatora
- bezpiecznik automatyczny 20A (zanim kupiłem ten docelowy przez kilka dni testowałem całość na oprawce na standardowy bezpiecznik samochodowy, 15A nie wywaliło mi nigdy stąd decyzja o 20A automatycznym, wiem, że oprawki audio mają dużo więcej A, jednak sprawdzałem i do moich potrzeb wystarczy 20A).
Obrazek
- kabel głośnikowy 4mm2
- wtyk cinch i kabel 2x0,75mm2 do doprowadzenia sygnału z fabrycznego subwoofera do wzmacniacza. Wzmacniacz, który kupiłem ma wejście hi-input poprzez wtyczkę cinch (wystarczy przestawić przełącznik typu wejścia na hi-input i wtedy gniazdo cinch staje się wejściem hi).
- Dodatkowy kabel remote nie jest w tym przypadku potrzebny ponieważ wzmacniacz, który kupiłem włącza się sam gdy wykryje napięcie na gnieździe hi-input
Na całość dodatkowych rzeczy wydałem ok. 100zł.

2. W pierwszej kolejności przeciągamy przewody zasilające - z komory koła zapasowego do nadkola.
Obrazek
Obrazek

3. Tak samo przeciągamy kabel z wtykiem cinch. Odpinamy wtyczkę z gniazda fabrycznego subwoffera i podłączamy kabelek z wtyczką cinch. Całość izolujemy tak aby nie doszło do zwarcia. Niestety ciężko było mi znaleźć pasujące gniazdo i musiałem zostać przy samoróbce.
Oznaczenia kolorów - ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje na ten temat ja posłużyłem się informacjami z tej strony.

EDIT - dostaję pytania który kolor to +, który to -. Wg linka wyżej pin 9 i 13 to sygnał suba, nie ma jednak informacji +/-. Przyjąłem, że zasada jest taka sama jak dla wyjścia na głośniki z przodu (są tam zaznaczone + i -) czyli lewy pin (9) to + a prawy (13) to -. W moim przypadku niebieski przewód to +, niebiesko-brązowy to -.

Obrazek

4. Podłączamy kable od oryginalnego wzmacniacza - cinch do wejścia kanału lewego lub prawego.

5. Podłączamy kable głośnikowe odpowiednio do kanału lewego lub prawego. Można je również zmostkować jednak w moim przypadku moc jednego kanału wystarczyła.
Obrazek
Oczywiście zakładam, że kabel głośnikowy został wcześniej podłączony do woofera :)

6. Teraz podłączamy kable zasilające do akumulatora samochodu. Uwaga aby zaizolować wolny koniec. Każdy konektor oprócz tego, że był zaciśnięty był dodatkowo zalutowany.
Na kabel “+” montujemy oprawkę bezpiecznika (w moim przypadku jest to bezpiecznik automatyczny - więc do montażu “rozłączyłem go”.
Obrazek

Przykręcamy do “+” klemy na akumulatorze.
Obrazek

Kabel “-” przykręcamy do “-” klemy na akumulatorze.
Warto 5x sprawdzić czy na pewno połączenia się zgadzają czy + to +, czy - to -.

7. Do wzmacniacza podłączamy kable zasilające. Uwaga na kolor +/- pamiętajmy, który jest który.
Obrazek

8. Wzmacniacz ukrywamy w nadkolu. Wykorzystałem do tego celu otwory standardowe w mocowaniu wzmacniacza MMI. Do otworów tych przykręciłem wydrukowane na drukarce 3D mocowania. Na całość dla dodania konstrukcji sztywności przykręciłem ramkę z kątownika aluminiowego a do ramki przykręciłem wzmacniacz.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

9. W sterowaniu radiem skręcamy wszystkie korekcje dźwięku na minimum. Jeśli chcemy przesyłać muzykę z telefonu to w telefonie wyłączamy equalizer.

10. We wzmacniaczu wzmocnienie (u mnie level) ustawiamy na minimum. Włączamy LPF, pokrętło odcięcia 30-300Hz ustawiłem na około połowę.
Później całość (radio i wzmacniacz) trzeba wyregulować wg upodobań.

11. Gdy pewność, że wszystko jest dobrze podłączone to w oprawce umieszczamy bezpiecznik lub w przypadku bezpiecznika automatycznego “włączamy go”.

12. Gotowe. Testujemy :) U mnie różnica jest kolosalna. Myślę, że dodatkowo wymienię tweetery i to będzie to czego oczekiwałem :)
Obrazek

Mam nadzieję, że ten opis komuś się przyda :)
Ostatnio zmieniony 27 lut 2021, 10:32 przez zlewozmywak, łącznie zmieniany 3 razy.

mat1324
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 15144
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:55
Imię: Mateusz
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2011
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 CDYA 239KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Kontakt:

Post autor: mat1324 » 11 kwie 2019, 23:11

Linki do zdjęć są nieprawidłowe, bo nawet jak próbowałem je naprawić poprzez edycję posta, to nie wchodzą i pojawia się tylko komunikat "Error 401".

zlewozmywak
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 42
Rejestracja: 07 kwie 2019, 11:31
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

Post autor: zlewozmywak » 12 kwie 2019, 06:48

mat1324 pisze:Linki do zdjęć są nieprawidłowe, bo nawet jak próbowałem je naprawić poprzez edycję posta, to nie wchodzą i pojawia się tylko komunikat "Error 401".
poprawiłem ;)

wallace
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 214
Rejestracja: 16 mar 2018, 17:32
Lokalizacja: PL

Re: AUDI A6 C7 - jak dodać subwoofer :)

Post autor: wallace » 12 kwie 2019, 20:51

zlewozmywak pisze:Na poprawę brzmienia jest wiele sposobów - pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy to wymiana głośników w drzwiach. Jednak nie zdecydowałem się na takie rozwiązanie ponieważ główne założenie było takie, że nic w środku nie rozbieram, żadnego demontażu drzwi itp., jakoś uważam, że nigdy nie da się złożyć z powrotem tak jak to złożył producent. Pewnie zdania są tu podzielone ale dla mnie to był pierwszy warunek.
Według mnie to jest błędne stwierdzenie,jeśli wszystko będzie zrobione należycie to może być tylko lepiej,zobacz sobie jakie samochody są modyfikowane i rozbierane do zera i nic się nie dzieje.Modernizacja audio bez wygłuszania drzwi i wymiany głośników to strata kasy,podstawa to dobre środowisko dla głośników,żeby ten dźwięk skierowany był w stronę osób słuchających a nie żeby gdzieś uciekał do środka drzwi.p.s. Czekam na koniec gwarancji w swoim aucie i pierwsze co zrobię to wygłuszenie auta w tym obowiązkowo drzwi oraz modernizację audio. <okok>

zlewozmywak
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 42
Rejestracja: 07 kwie 2019, 11:31
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

Re: AUDI A6 C7 - jak dodać subwoofer :)

Post autor: zlewozmywak » 13 kwie 2019, 11:13

wallace pisze:Według mnie to jest błędne stwierdzenie,jeśli wszystko będzie zrobione należycie to może być tylko lepiej,zobacz sobie jakie samochody są modyfikowane i rozbierane do zera i nic się nie dzieje.Modernizacja audio bez wygłuszania drzwi i wymiany głośników to strata kasy,podstawa to dobre środowisko dla głośników,żeby ten dźwięk skierowany był w stronę osób słuchających a nie żeby gdzieś uciekał do środka drzwi.p.s.
Być może masz rację - ja jednak zdecydowałem, że nie chcę nic rozbierać. Generalnie jestem zadowolony z efektu jaki uzyskałem :)

yarowsc
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1331
Rejestracja: 10 sie 2017, 23:32
Imię: Jarek
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2016
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TDI 326KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

Re: AUDI A6 C7 - jak dodać subwoofer :)

Post autor: yarowsc » 13 kwie 2019, 11:23

wallace pisze:
zlewozmywak pisze:Na poprawę brzmienia jest wiele sposobów - pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy to wymiana głośników w drzwiach. Jednak nie zdecydowałem się na takie rozwiązanie ponieważ główne założenie było takie, że nic w środku nie rozbieram, żadnego demontażu drzwi itp., jakoś uważam, że nigdy nie da się złożyć z powrotem tak jak to złożył producent. Pewnie zdania są tu podzielone ale dla mnie to był pierwszy warunek.
Według mnie to jest błędne stwierdzenie,jeśli wszystko będzie zrobione należycie to może być tylko lepiej,zobacz sobie jakie samochody są modyfikowane i rozbierane do zera i nic się nie dzieje.Modernizacja audio bez wygłuszania drzwi i wymiany głośników to strata kasy,podstawa to dobre środowisko dla głośników,żeby ten dźwięk skierowany był w stronę osób słuchających a nie żeby gdzieś uciekał do środka drzwi.p.s. Czekam na koniec gwarancji w swoim aucie i pierwsze co zrobię to wygłuszenie auta w tym obowiązkowo drzwi oraz modernizację audio. <okok>
nie ma na co czekać. opis mojej modyfikacji znajdziesz w tym dziale
R1200GS ADV LC

dzikson2
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 42
Rejestracja: 25 cze 2015, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dzikson2 » 13 maja 2019, 20:32

A ja mam pytanie bo będę się zabierał za podobna modyfikacje z tym ze chce zamontować w miejsce fabrycznego subwoofera w sedanie inny i czy w sedanie i kombi w tej wtyczce zasilającej subwoofer + i - są tak samo ustawione i które to + a które - , są opisane tylko 1 i 2 na wtyczce ale nie mogę dojść które to + i - , i czy rozbierał ktoś tylna półkę w sedanie ? Znalazłem na forum ogólny opis ale boje się ze coś urwę / popsuje . Gdzieś widziałem jak ktoś opisał jak to robić w a4/a5 z zaznaczeniem na zdjęciach miejsc podważania osłon słupków i maskownic na półce

Awatar użytkownika
qujot
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 449
Rejestracja: 16 maja 2016, 21:09
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2013
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: qujot » 13 maja 2019, 23:52

dzikson2 pisze:i czy rozbierał ktoś tylna półkę w sedanie ? Znalazłem na forum ogólny opis ale boje się ze coś urwę / popsuje . Gdzieś widziałem jak ktoś opisał jak to robić w a4/a5 z zaznaczeniem na zdjęciach miejsc podważania osłon słupków i maskownic na półce
Ja rozbierałem, i mniej więcej się zgadzają te miejsca. Warto zaopatrzyć się w ściągacze do tapicerki i podważać dokładnie w miejscach zaczepów bo np. te duże w półce ciężko wchodzą a ciągnąć całą półkę mogą się naderwać (od półki). Dodatkowo jak już będziesz miał rozebrane to polecam wygłuszyć półkę (przy samym bose bez modyfikacji suba poprawiło jakość) i między ruchome części wkleić jakieś pianki bo będzie potem brzęczeć (np. między słupkami a półką, a pod maskownice to już obowiązkowo).

dzikson2
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 42
Rejestracja: 25 cze 2015, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dzikson2 » 14 maja 2019, 10:31

a powiedz mi taka rzecz , jak demontować te osłony słupków na których tak jakby jest oparta tylnia szyba , one sa złożone z dwóch części , próbowałem ta zewnętrzną ciągnąć ale za chiny nie chce puścić , czy po prostu się nie bać i ciągnąć mocniej ?

Awatar użytkownika
qujot
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 449
Rejestracja: 16 maja 2016, 21:09
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2013
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: qujot » 14 maja 2019, 15:04

Jak masz roletę to jest dwie części, u siebie mam jedną całą osłonę i tylko odciągnąć trzeba. Masz linka do instrukcji z ELSY zobacz sobie co i jak -> Tylna półka Limo - Dropbox

dzikson2
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 42
Rejestracja: 25 cze 2015, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dzikson2 » 14 maja 2019, 21:00

to jest instrukcja do c7 ?

Awatar użytkownika
qujot
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 449
Rejestracja: 16 maja 2016, 21:09
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2013
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 TFSI 300KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: qujot » 14 maja 2019, 22:57

Tak

Awatar użytkownika
KKgg
Moderator
Moderator
Posty: 522
Rejestracja: 19 gru 2018, 15:32
Imię: Krzysiek
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2015
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0 TDI 190KM
Napęd: FWD
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Radom

Post autor: KKgg » 07 cze 2019, 11:39

Mam dwa pytania:
* Widzę że nie podłączyłeś nic do wejścia REM we wzmacniaczu. Czy on ma opcję automatycznego uruchamiania/wyłączania się przy włączaniu/wyłączaniu systemu audio samochodu?
* Czy masz może gdzieś STLe do wydruku tych półeczek? Jeśli tak to czy mógłbyś się nimi podzielić?

Ogólnie to gratuluję moda. Chyba też się skuszę.

zlewozmywak
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 42
Rejestracja: 07 kwie 2019, 11:31
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

Post autor: zlewozmywak » 07 cze 2019, 13:06

KKgg pisze:Mam dwa pytania:
* Widzę że nie podłączyłeś nic do wejścia REM we wzmacniaczu. Czy on ma opcję automatycznego uruchamiania/wyłączania się przy włączaniu/wyłączaniu systemu audio samochodu?
* Czy masz może gdzieś STLe do wydruku tych półeczek? Jeśli tak to czy mógłbyś się nimi podzielić?

Ogólnie to gratuluję moda. Chyba też się skuszę.
Wzmacniacz włącza się automatycznie po wykryciu sygnału na wejściu (hi-input).

Szablony 3D drukował mi kolega - załatwię pliki ;)

Awatar użytkownika
ralen
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 171
Rejestracja: 16 kwie 2019, 14:54
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C7
Rocznik: 2013
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.0.TDI 177KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Multitronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: ralen » 04 lip 2019, 12:11

@Zlewozmywak

Nie grzeje Ci się wzmacniacz przy dłuższym łupaniu na 60% głośności ? Zrobiłem bardzo podobną modyfikację do Ciebie, tylko że ja mam BOSE.
Wzmacniacz High Input+Auto Remote umieściłem wewnątrz tej plastikowej ramy do której masz przymocowane półeczki. Nad nim zamontowany jest fabrycznie wzmacniacz bose.

Dziś jechałem do pracy i po 40 minutach mocniejszego łupania odłączyło mi suba <mysli> :[ Po odstaniu 2 godzin zaczął grać ponownie - wniosek? - zagotowałem wzmacniacz.
Być może GAIN jest za mocno rozkęcony ? <mysli>

PS, ja zamiast skrzyni kupiłem głośnik 8" i zamontowałem go do puchy po głośniku BOSE, modyfikacja identyczna jak tutaj:

<lol>
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Było: A4 B6 =)
Jest A6 C7 <faja>

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C7 (2011-2018)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga