Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[A6 C5 silnik AFN] Wiatrak klimatyzacji wogóle się nie kręci

Elektryka
ODPOWIEDZ
marecki1987
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 41
Rejestracja: 20 mar 2009, 18:57
Imię: Marek
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.5TDI BAU 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Dąbrowa Białostocka

[A6 C5 silnik AFN] Wiatrak klimatyzacji wogóle się nie kręci

Post autor: marecki1987 » 28 kwie 2009, 21:36

Witam
mam dość dziwny problem otóż na jesieni wymieniłem wiatrak od klimy na nowy (zamiennik) a że temperatura otoczenia była już ok 0 stopni to wiatrak się nie włączał (bo włącza się dopiero jak ma studzić prawda??)
a na przykład dziś jak na zewnątrz było nieźle ponad 20 stopni (w środku gorąco jak cholera) i jak włączyłem klimę na 18 stopni to mi chuchało takim dość ciepłym powietrzem (być może trzeba by freon uzupełnić) ale czemu ten wiatrak się nie włącza???
Sprawdziłem bezpieczniki wszystkie dobre
po włączeniu klimy wskazówka od obrotomierza lekko spada (znak że sprężarka działa/włącza się [z tego co wiem])
a wiatrak jak stoi nieruchomo tak stoi...
połączenie/kostka też dobrze siedzi
jaki może być tego powód??
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2009, 22:03 przez marecki1987, łącznie zmieniany 1 raz.

marecki1987
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 41
Rejestracja: 20 mar 2009, 18:57
Imię: Marek
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.5TDI BAU 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Dąbrowa Białostocka

Post autor: marecki1987 » 28 kwie 2009, 22:05

mam ten samochód od roku i jeszcze nic z klimą nie robiłem do tej pory (oprucz samodzielnej wymiany wiatraka) zamierzałem tylko teraz napełnić klimę.
VAGa nie mam niestety chyba czeka mnie wizyta w jakimś dobrym serwisie klimatyzacji :-|
aha forum już przekopałem ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem...

marecki1987
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 41
Rejestracja: 20 mar 2009, 18:57
Imię: Marek
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.5TDI BAU 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Dąbrowa Białostocka

Post autor: marecki1987 » 29 kwie 2009, 08:24

kurde nie mam pojęcia jak się okarze że jest zepsuty chociaż jest nowy to będę reklamował go i tyle...

Awatar użytkownika
Toranaga
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 186
Rejestracja: 30 lip 2008, 00:34
Lokalizacja: Alkmaar/Holandia

Post autor: Toranaga » 29 kwie 2009, 08:56

Nie zagłębiałem się w elektrykę, ale u mnie też tak było, pojechałem nabić i wiatrak wystartował. Sprężarka chodziła cały czas, jak tylko załączałem klime a wiatrak stał. Pojechałem nabić to facet od klimy powiedział że wiatrak spalony, ale nabije mi klimę, a potem odłączy sprężarkę, bo ponoc bez wiatraka nie powinna chodzic. Jak wielkie było nasze (czyli nie tylko moje) zdziwienie, gdy po nabiciu i odpaleniu wiatrak ruszył bez problemu.

Może to tylko przypadek ... bo dziwne mi się to wydaje. Zreszta koleś od klimy kazał mi od czasu do czasu patrzec, czy się kręci ...

Pozdrawiam.

marecki1987
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 41
Rejestracja: 20 mar 2009, 18:57
Imię: Marek
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.5TDI BAU 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Dąbrowa Białostocka

Post autor: marecki1987 » 29 kwie 2009, 13:20

u mnie chyba nie powinien być spalony bo zmieniłem go na nowy bo w starym to już szczotek nie było prawie wogóle więc może z tego względu jakiś błąd wybiło i teraz nowy nie chce śmigać??
postaram się wkręcić w następnym tygodniu do jednego z leprzych mechaniorów w okolicy (9lat pracy w serwisie Audi) i niech chłop podepnie vaga niech posprawdza wiatrak, sprężarkę i jakieś dziwny dzwięk w okolicy alternatora i niech robi co trzeba przy okazji freon uzupełni bo tez tym się zajmuje...
bo ja jak wsadzę łapy to może się źle skończyć ... ;-)
dziękuję wszystkim za sugestie i podpowiedzi :-D

[ Dodano: 2009-04-29, 16:45 ]
a więc tak jadę we wtorek do tego mechaniora to napiszę później co i jak ale w rozmowie telefonicznej powiedziałem mu że słabo chłodzi klima i że pewnie trzeba będzie dopełnić freon to od razu mi powiedział że jak nie ma gazu to i wiatrak nie będzie się kręcił... to myślę że problem rozwiązany... podepnie mnie od razu pod kompa itd

falco
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 142
Rejestracja: 07 mar 2009, 11:25
Lokalizacja: dolnośląskie

Post autor: falco » 30 kwie 2009, 22:31

Opisywany problem był i u mnie.
mechanik ,który uzupełniał mi czynnik R-134,powiedział,że ten wiatrak musi się kręcić po włączeniu klimy.U mnie natomiast stał w miejscu.Naprawił go starym sposobem mechaników z PGR-u,a mianowicie puknął kilka razy w obudowę silniczka małym młoteczkiem.Po tej operacji wentylator chodzi bezproblemowo(już rok).
W moim przypadku były na szczęscie tylko zawieszone szczotki.

wojta76
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 37
Rejestracja: 10 lip 2008, 18:58
Lokalizacja: rzeszow

Post autor: wojta76 » 01 maja 2009, 12:46

hejka marecki 1987 mam pytanie jaksie dobrałeś do wiatraka od klimy bo i u mnie zdalaby sie wymiana a nie wiem czy musze cos rozbierac czy można sie do niego dobrać bez wiekszych rozbieran auta?????????

Awatar użytkownika
goly191
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 2027
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:43
Imię: A6 Forum
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 ARJ 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: goly191 » 01 maja 2009, 16:13

wojta76 pisze:hejka marecki 1987 mam pytanie jaksie dobrałeś do wiatraka od klimy bo i u mnie zdalaby sie wymiana a nie wiem czy musze cos rozbierac czy można sie do niego dobrać bez wiekszych rozbieran auta?????????
wentylator od klimy jest przykręcony na jedną śrubkę na krzyżak
odkręcasz, przekręcasz w prawo (stojąc nad nim) i wyjmujesz, no i kostkę odpinasz z prawej
Może to tylko przypadek ... bo dziwne mi się to wydaje. Zreszta koleś od klimy kazał mi od czasu do czasu patrzec, czy się kręci ...
no naprawdę dziwne
niby wiatrak ma coś wspólnego z klimą bo załącza się po jej włączeniu, ale przecież ten wiatrak wspomaga układ chłodzenia silnika, więc nie wiem co to mogło mieć wspólnego z stanem "gazu" w klimie, no ale cuda się zdążają :shock:

marecki1987
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 41
Rejestracja: 20 mar 2009, 18:57
Imię: Marek
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.5TDI BAU 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Dąbrowa Białostocka

Post autor: marecki1987 » 01 maja 2009, 16:19

to już w zasadzie kolego dostałeś odp odnośnie tego wiatraka...
trzeba się jeszcze wcisnąć pod samochód żeby odczepić kabel bo idzie dołem i z góry nie ma szans żeby tego dokonać ale to nic trudnego...
u mnie ten wiatrak od klimy już sporo czasu nie działał a nigdy nie miałem problemu z za wysoką temperaturą a co do tego gazu i wiatraka to tak mi powiedział chłop z 9 latami pracy w serwisie Audi zobaczymy we wtorek :-)

Awatar użytkownika
goly191
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 2027
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:43
Imię: A6 Forum
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.4 ARJ 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: goly191 » 01 maja 2009, 16:26

marecki1987 pisze:u mnie ten wiatrak od klimy już sporo czasu nie działał a nigdy nie miałem problemu z za wysoką temperaturą
jezdziłem kilka miesięcy z uwalonym wentylatorem klimy, bo jej nie używałem zimą, i nie zwracałem uwagi czy on działa
ale teraz po wymianie, jak widzę jak często się załącza w korkach, to miałbym strach jeździć bez niego, to takie moje odczycie, bo dobrze to dla silnika nie jest na 100%
również nie miałem zero problemów z temp wody

marecki1987
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 41
Rejestracja: 20 mar 2009, 18:57
Imię: Marek
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.5TDI BAU 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Dąbrowa Białostocka

Post autor: marecki1987 » 02 maja 2009, 14:37

może i masz rację kolego...
ja na szczęście nie mam tu u siebie korków i najwięcej jeżdżę po trasie to myślę że nic strasznego się nie stanie do wtorku...

McKansy
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 135
Rejestracja: 27 paź 2008, 14:02
Lokalizacja: Katowice

Post autor: McKansy » 02 maja 2009, 23:11

Dla pewności, zanim udasz się do mechanika, może sprawdź sam wentylator czy działa? Po prostu zdjąć osłonkę plastikową (która jest na zbiorniczku płynu od wspomagania), pod nią są złączki - ta od wentylatora to ta środkowa, dwu pinowa (kabelki z niej wychodzące mają kolor czerwony i brązowy). Odłącz wtyczkę i podłącz bezpośrednio do akumulatora plus i minus - ja tak dzisiaj sprawdzałem swój i okazało się, że jednak nie był sprawny, ale ze względu zanieczyszczenia :-) Patrz mój post - all-sprezarka-klimatyzacji-vt9429,30.htm#98959

marecki1987
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 41
Rejestracja: 20 mar 2009, 18:57
Imię: Marek
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.5TDI BAU 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Dąbrowa Białostocka

Post autor: marecki1987 » 03 maja 2009, 11:48

dzięki za podpowiedz ;-)
ale mój powinien działać bo zmieniłem go na nowy bo stary właśnie był ostro zawalony brudem i już tam szczotek nie było w środku jak go rozebrałem hehe a nowy wentylatorek oczywiście podłączyłem tak jak trzeba na tej kosteczce przy zbiorniczku od płynu od wspomagania :->
a odnośnie mechanika to i tak muszę jechać to niech mi tam porobi co trzeba itd to będę miał spokój na jakiś czas :-D

pozdro!!!!

Hiubik
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 27
Rejestracja: 25 sty 2009, 20:22
Lokalizacja: Paryz / Wawa

Post autor: Hiubik » 03 maja 2009, 14:32

Mam takie małe pytanko czy jest jakiś bezpiecznik do tego wentylatora ??

Jak to napisałem w innym temacie, mam problem z klimatyzacja otóż cały czas mi się włącza funkcja econ, jedynie klima chce działać na econ i to tez tylko do czasu, coraz bardziej mam wrażenie ze to ten wiatrak mi tu chrzani cala sprawę.

marecki1987
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 41
Rejestracja: 20 mar 2009, 18:57
Imię: Marek
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.5TDI BAU 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Dąbrowa Białostocka

Post autor: marecki1987 » 05 maja 2009, 21:41

tak jak już wcześniej pisałem byłem dziś u tego mechanika odgrzybił mi i napełnił klimę a powodem nie działającego wiatraka był spalony bezpiecznik ale nie żaden z tych z lewej strony po zdjęciu tej osłony tylko inny umieszczony pod kierownicą trzeba tam pod kierownicą odkręcić kilka śrubek żeby się do nich dostać...
więc to jakby tyle...

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga