Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Wymiana amortyzatorów

Zawieszenie
ODPOWIEDZ
LuQi
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 27
Rejestracja: 20 lis 2011, 23:33
Lokalizacja: Wrocław

Wymiana amortyzatorów

Post autor: LuQi » 06 wrz 2014, 12:37

Witam.

Przymierzam się do wymiany całego zawieszenia wraz z amorkami.Proszę o informacje gdzie znajdę i jakie dane muszę wiedzieć aby dobrać prawidłowe amorki? Może ktoś posiada jakieś fotostory z wymianą amortyzatorów:) (czy są jakaś trudności, czy można spokojnie próbować wymieniać w garażu- i jakie narzędzia będą na 100% potrzebne). Czy oprócz amorków należy wymienić jeszcze jakieś elementy (jakieś gumy itp)? Może ktoś się orientuje ile we Wrocławiu trzeba dać w warsztacie za wymianę kompletnego zawieszenia (wahacze+amorki)

Z góry dzięki za pomoc

Awatar użytkownika
bendzji
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7157
Rejestracja: 14 kwie 2012, 23:09
Imię: Michał
Moje auto: Inne
Rocznik: 2019
Nadwozie: Inne
Silnik: Inny
Napęd: Brak
Skrzynia: Automat
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Września

Post autor: bendzji » 06 wrz 2014, 15:39

Jak masz ori amortyztory to sprawdź jaki numer na nich i w sklepie Ci dobiorą. Miesiąc temu wymieniałem i założyłem Sachs 557837 , nowe odboje i oslony.

Co do wymiany potrzeba klucze i nasadki 16 i 18 , ściągacze do sprężyn i trochę cierpliwości.

Jak to zrobić to znajdziesz mniej wiecej w opisach wymiany górnych wahaczy. Największa komplikacja to ta śruba wahaczy , ona jest często zapieczona .

LuQi
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 27
Rejestracja: 20 lis 2011, 23:33
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: LuQi » 06 wrz 2014, 23:22

Dzięki za odpowiedź, tez mam teraz sachs czerwone ale dokładnych danych jeszcze nie znam (muszę odszukać numery jak pisałeś.) Czyli z odkręceniem samego amortyzatora nie powinno być jakiś mega trudności?ścisnąć sprężynę i u góry i dole do odkręcenia śrub?Czy te odboje i osłony występują w zestawie z amorkami czy dokupuje się osobno?
Z góry dzięki za info.

Awatar użytkownika
bendzji
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7157
Rejestracja: 14 kwie 2012, 23:09
Imię: Michał
Moje auto: Inne
Rocznik: 2019
Nadwozie: Inne
Silnik: Inny
Napęd: Brak
Skrzynia: Automat
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Września

Post autor: bendzji » 06 wrz 2014, 23:39

W Sachsie są osobno amorotyzatory i osłony/odboje.

Odkręcenie amortyzatora to 3 śruby u góry w komorze silnika i jedna na dole , plus śruba wahaczy - wtedy wychodzi kolumna wraz z płytą do mocowania wahaczy górnych ( można też samą kolumnę ale trzeba takie dwie zaślepki wydłubać ). U mnie była jeszcze taka metalowa zapinka - łatwo ją zerwać uzywając kolumny jako dźwigi.

Najgorsze z tego to ta śruba wahaczy. Wymieniałem już wcześniej dwa razy w A4 B5 i nie miałem z nią problemów , a teraz w A6 ( jeszcze zawieszenie z fabryki ) bez palnika się nie obyło - po 3 krotnym podgrzaniu puściła. Warto lekko podlewarkować kolumnę w górę aby sworznie wahaczy nie napierały na nią. Czasem jest problem z ich wybiciem ze zwrotnicy.

Ściągacze do sprężyn te najtańsze z Allegro średnio się spisują , lepsze Yato lub jakieś NEO. Co dziwne ori amorki mają dłuższy trzpień o jakieś 20 mm niż zamienniki i musiałem użyć pasa transportowego aby samą końcówkę sprężyny mocniej ścisnąć.

Do uwolnienia śruby górnej trzpienia amorka przyda się klucz udarowy albo lepiej ją popuścić jak jeszcze sprężyna nie ściśnięta , potrzeby imbus 6 i nasadka 18 którą chwyciłem kleszczami morsa.

Przy zakładaniu kolumny do samochodu najlepiej włożyć śrubę do dolnego wahacza a potem dopasowywać górę podnosząc całą piastę lewarkiem.

LuQi
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 27
Rejestracja: 20 lis 2011, 23:33
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: LuQi » 07 wrz 2014, 12:21

Super, dzięki bardzo za pomoc :)

markus71
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 63
Rejestracja: 29 sty 2013, 14:10
Lokalizacja: wrocław

Post autor: markus71 » 07 wrz 2014, 19:49

Jak nie dasz rady odkręcić śruby wahaczy można się bez tego obyć. Było już o tym na forum . Trzeba, z tego co pamiętam odkręcić śruby które są pod zaślepkami od góry mocujące do karoserii. Od dołu tak samo jak w poprzednim sposobie, tylko trzeba odkręcić (chyba) stabilizator żeby łatwiej wyszedł amortyzator. Był taki opis. Powodzenia.

jjosh
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 23
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:01
Lokalizacja: kielce

Post autor: jjosh » 08 wrz 2014, 00:19

Może podepne się w temacie
a jak sprawa ma się z wymianą amorków z tyłu wraz z poduszkami...

LuQi
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 27
Rejestracja: 20 lis 2011, 23:33
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: LuQi » 11 wrz 2014, 18:21

Dziękuje wszystkim za pomoc. Mam jeszcze nie pytanie- czy zapobiegawczo wymienia się łożysko amorka czy raczej nie psują się zbyt często?

Awatar użytkownika
mwx
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1486
Rejestracja: 29 paź 2010, 13:27
Imię: Forum Audi A6
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0T CREH 340KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Poznań West

Post autor: mwx » 11 wrz 2014, 19:05

jjosh pisze:Może podepne się w temacie
a jak sprawa ma się z wymianą amorków z tyłu wraz z poduszkami...
Z tyłu w FWD to jest banał.

1.Odkrecasz koło (ja nawet nie odkręcałem)
2. Odkręcasz 2 śruby mocujące łożysko amora w nadkolu( od strony koła, nic w kabinie nie działasz)
3. Odkręcasz śrubę mocującą amor do belki na dole

Awatar użytkownika
bendzji
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7157
Rejestracja: 14 kwie 2012, 23:09
Imię: Michał
Moje auto: Inne
Rocznik: 2019
Nadwozie: Inne
Silnik: Inny
Napęd: Brak
Skrzynia: Automat
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Września

Post autor: bendzji » 11 wrz 2014, 23:27

Nie ma żadnego łożyska amorków - rozumiem że chodzi o ta gumę czyli powiedzmy poduszkę
Obrazek

Wymieniając 2 x w A4 i teraz w A6 nie wymieniałem nigdy jej , nie zauważyłem żadnego zużycia.

Co do tyłu to widzę że jeszcze prościej niż w A4 B5 - za 3 razem tył zajął mi 45 minut to może w A6 da się zejść do 30 minut <mysli>

LuQi
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 27
Rejestracja: 20 lis 2011, 23:33
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: LuQi » 12 wrz 2014, 12:25

Dokładnie o tą gumę, żle nazwałem element:)

zagadywacz
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1
Rejestracja: 15 lut 2013, 22:26
Lokalizacja: Lublin

Wymiana amortyzatorów AUDI S6 C5

Post autor: zagadywacz » 05 paź 2014, 16:48

Witam mam problem z moja s6. Okazało się,ze amortyzatory są do wymiany. W moim mieście żadna hurtownia nie ma amortyzatorów do mojego auta (brak dostępności towaru w hurtowniach ). Proszę o pomoc. Kolega mi podpowiedział,że można założyć cale zawieszenie w sensie amory i sprężyny od zwykłego a6 co wy o tym sadzicie? auto jest bardzo sztywne i czuć każdy dołek,wiec może seryjne sprężyny i amortyzatory do dobry wybór? Prosze o szybko odpowiedz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga