Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Odpowietrzenie układu hamulcowego, jak wykonac poprawnie ?

Układ hamulcowy
darek188
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 11
Rejestracja: 16 lip 2010, 13:16
Lokalizacja: Głogów

Odpowietrzenie układu hamulcowego, jak wykonac poprawnie ?

Post autor: darek188 » 15 wrz 2013, 01:08

Witam, mam taki problem, iż strzelił mi wężyk w prawym kole przednim i cały płyn poszedł na drogę. W poniedziałek jadę zakupić części, ale chciałbym się dowiedzieć dwie rzeczy bo przeglądając forum nie odszukałem jednej konkretnej odpowiedzi..

Jak prawidłowo odpowietrzyć układ hamulcowy? Bo z tego co czytałem inaczej się odpowietrza układ z ABS, a inaczej zwykły ?
Jaki płyn hamulcowy zakupić bo raczej pierwszego lepszego wlać nie mogę ?

Jeżeli jest już gdzieś informacja o tym czego chciałbym się dowiedzieć to wybaczcie, ale musiałem przeoczyć :)
Pytania może dość banalne, ale dopiero zaczynam przygodę z naprawą i wolę zapytać :)

Awatar użytkownika
Naprawa Audi A6
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1362
Rejestracja: 18 paź 2009, 12:22
Imię: Tomek
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7TDI 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Naprawa Audi A6 » 15 wrz 2013, 01:24

darek188 pisze:Jak prawidłowo odpowietrzyć układ hamulcowy? Bo z tego co czytałem inaczej się odpowietrza układ z ABS, a inaczej zwykły ?
Jaki płyn hamulcowy zakupić bo raczej pierwszego lepszego wlać nie mogę ?
W Twoim przypadku - bo najprawdopodobniej zszedł cały płyn z układu, a przynajmniej większość na pewno - najpierw musisz odpowietrzyć pompę hamulcową poprzez poluzowanie przewodów - przy zgaszonym silniku.

Następnie za pomocą VAG-a odpowietrzyć pompę ABS.
Dwa konieczne warunki do przeprowadzenia tego:
• koła muszą być swobodnie w powietrzu (auto podniesione),
• musi być włączony zapłon.

Odpowietrzanie pompy układu ABS w pojazdach: VW Passat, Audi A4/S4, Audi A6/S6 i A8/S8:

[Wybór]
[03-ABS/hamulce]
[Nastawy podst. - 04]

Grupa "002"
[Idź!]
W tym momencie pompa systemu ABS powinna uruchomić się na ok. 10 sekund. Odgłosy uruchomionej pompy powinny być dobrze słyszalne.
[Gotowe, powrót]


Następnie kolej na hamulce.
Stara szkoła mówi żeby zacząć odpowietrzać od najdalszego koła od pompy hamulcowej. Mówi się, że tak odpowietrza się w przypadku układu bez ABS. Z tym że ABS odpowietrzamy powyższym trybem serwisowym, więc pozostaje nam tylko odpowietrzanie od najdalszego miejsca <okok>

Jaki płyn hamulcowy ?? Jest to napisane na korku zbiorniczka płynu hamulcowego np. DOT3, DOT4, DOT5, DOT5.1 - słyszałem że dobrze dla układu zmiana dotychczasowego DOT3 lub DOT4 na nowszy DOT5.1. Nie wolno starszych zamieniać na DOT5 !! To jest zupełnie inny sylikonowy płyn !! <okok>

Powodzenia <okok>

 
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2013, 22:18 przez Naprawa Audi A6, łącznie zmieniany 2 razy.

darek188
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 11
Rejestracja: 16 lip 2010, 13:16
Lokalizacja: Głogów

Post autor: darek188 » 15 wrz 2013, 01:40

Wszystko pięknie o to mi chodziło! ! :> Co do pompy ABS bo mam problem, gdyż z tego co widziałem często siada sterownik no i na mnie tez trafiło :) Chciałbym się jeszcze tylko dowiedzieć co w takim przypadku mogę zrobić? Czy na obecną chwile ominąć odpowietrzenie pompy ABS-u przez vag-a bo i tak nie działa?? I czy po naprawie sterownika bo obecnie nie ma z nim kontaktu, odpowietrzenie wykonać tak jak wyżej napisane ?

Awatar użytkownika
Naprawa Audi A6
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1362
Rejestracja: 18 paź 2009, 12:22
Imię: Tomek
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7TDI 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Naprawa Audi A6 » 15 wrz 2013, 01:45

darek188 pisze:Wszystko pięknie o to mi chodziło! ! :> Co do pompy ABS bo mam problem, gdyż z tego co widziałem często siada sterownik no i na mnie tez trafiło :) Chciałbym się jeszcze tylko dowiedzieć co w takim przypadku mogę zrobić? Czy na obecną chwile ominąć odpowietrzenie pompy ABS-u przez vag-a bo i tak nie działa?? I czy po naprawie sterownika bo obecnie nie ma z nim kontaktu, odpowietrzenie wykonać tak jak wyżej napisane ?
Przeczytaj mój powyższy post jeszcze raz, bo trochę dodałem jeszcze ;d

Co do pompy ABS - niestety pominięcie jej mija się z celem bo pozostawiamy powietrze w układzie. A nie mamy żadnej gwarancji, że powietrze tam nie dotarło.
Pozostaje chyba podłączenie jakoś na krótko na 10-sekundowe chwile - by ją odpowietrzyć. Niestety w tej materii co i jak, się nie wypowiem, bo nie wiem...

darek188
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 11
Rejestracja: 16 lip 2010, 13:16
Lokalizacja: Głogów

Post autor: darek188 » 15 wrz 2013, 01:55

Wszystko czytałem wszystko zrozumiałem i jeszcze raz dziękuję za pomoc :) No dobra poczekam jeszcze może ktoś się wypowie odnośnie tego ABS-u :>

długas
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 346
Rejestracja: 01 sie 2012, 19:48
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 AGA 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: długas » 25 wrz 2013, 16:09

Nie chcę zakładac nowego tematu więc pozwólcie że się podepne bo mam pytanie do kolegi tomekkk1, .Chcę wymienić płyn oczywiście metodą dolewania do zbiorniczka i wypompowywania starego ale nie wiem czy pompę ABS odpowietrzyć vagiem po takiej wymianie czy przed nią(pytanie może z tych"głupich" ale wolę wiedzieć dokładnie) :)
Audi A6 forum w Polsce - https://a6klub.pl

Awatar użytkownika
Lewian
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 329
Rejestracja: 11 kwie 2012, 22:20
Imię: Adam
Moje auto: A6 C8
Rocznik: 2019
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 BiTDI 313KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Multitronic
Lokalizacja: Kleczew
Kontakt:

Post autor: Lewian » 25 wrz 2013, 16:43

długas pisze:Nie chcę zakładac nowego tematu więc pozwólcie że się podepne bo mam pytanie do kolegi tomekkk1, .Chcę wymienić płyn oczywiście metodą dolewania do zbiorniczka i wypompowywania starego ale nie wiem czy pompę ABS odpowietrzyć vagiem po takiej wymianie czy przed nią(pytanie może z tych"głupich" ale wolę wiedzieć dokładnie) :)
Kiedy ostatnio wymieniałeś płyn ? Bo jeśli w ciągu ostatnich dwóch lat płyn nie był wymieniany w warsztacie przy pomocy przeznaczeonego do tego urządzenia ciśnieniowego to radziłbym się na takowy zabieg udać. Jak wymienia się regularnie płyn co roku z czego przynajmniej raz na dwa trzy lata właśnie przy pomocy tego urządzenia to można sobie pozwolić na wymianę o jakiej piszesz. W innym wypadku jest to gra nie warta świeczki. Nowy płyn i tak wymiesza Ci się ze starym i wydasz tylko pieniądze a efekt nie taki jak być powinien.


Pozdrawiam
LEWIAN - HAMULCE
Wszystko związane z hamulcami, zapraszamy !

Gwarancja najniższej ceny - znalazłeś taniej ? pisz !

http://hamulcesklep.pl
507-857-074

Awatar użytkownika
Naprawa Audi A6
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1362
Rejestracja: 18 paź 2009, 12:22
Imię: Tomek
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7TDI 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Naprawa Audi A6 » 25 wrz 2013, 17:04

długas, w przypadku układów hamulcowych wyposażonych w system ABS taka wymiana, domowym sposobem jest możliwa, ale mija się z celem. Da radę wymienić płyn na odcinku pompy ABS, ale jest to żmudne i czasochłonne zajęcie, w dodatku poziom estetyki tej czynności jest znikomy. Należałoby na przemian co chwilę aktywować pompę i uzupełniać płyn sporo razy a i tak nie będzie pewności. Lewian ma rację - jedynie wymuszona cyrkulacja przyniesie właściwy efekt.

Właściwie nawet w przypadku, który przedstawił kolega darek188, po uzupełnieniu i odpowietrzeniu całego układu należałoby przy okazji wymienić ciśnieniowo płyn. Układ poprzez usterkę nie był szczelny, a przypominam, że płyn hamulcowy jest płynem higroskopijnym (dość mocno chłonie wodę) i z pewnością układ został wodą "zanieczyszczony" <okok>

długas
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 346
Rejestracja: 01 sie 2012, 19:48
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 AGA 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: długas » 25 wrz 2013, 17:38

Dzięki.O taką odpowiedz mi chodziło.Nie wiem kiedy płyn był wymieniany,auto mam dopiero rok.Teraz tylko kwestia tego czy zroboą mi taką wymiane w każdym warsztacie zajmującym się taką wymianą czy szukać i pytać.
Audi A6 forum w Polsce - https://a6klub.pl

Awatar użytkownika
Lewian
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 329
Rejestracja: 11 kwie 2012, 22:20
Imię: Adam
Moje auto: A6 C8
Rocznik: 2019
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 BiTDI 313KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Multitronic
Lokalizacja: Kleczew
Kontakt:

Post autor: Lewian » 26 wrz 2013, 08:22

długas pisze:Dzięki.O taką odpowiedz mi chodziło.Nie wiem kiedy płyn był wymieniany,auto mam dopiero rok.Teraz tylko kwestia tego czy zroboą mi taką wymiane w każdym warsztacie zajmującym się taką wymianą czy szukać i pytać.
Wydaje mi się, że w każdym warsztacie, który zajmuje się hamulcami powinni to robić. Urządzenie nie należy do drogich także nie powinno być problemu ze znalezieniem.


Pozdrawiam
LEWIAN - HAMULCE
Wszystko związane z hamulcami, zapraszamy !

Gwarancja najniższej ceny - znalazłeś taniej ? pisz !

http://hamulcesklep.pl
507-857-074

Awatar użytkownika
The_Gie
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 269
Rejestracja: 26 maja 2013, 19:09
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: The_Gie » 26 wrz 2013, 10:28

Jak się dobrze rozejrzysz po warsztatach, to wymienisz płyn tam gdzie np wymieniają oleje itd. Aparatura nie jest skomplikowana i taki zakład powinien być w owy wyposażony.
W lutym 2013 wymieniałem w A3, zapłaciłem za płyn (chyba ATE) hamulcowy, a wymianę dostałem gratis (łączny koszt poniżej 100zł Szafrańscy Zielona Góra).
Nie wiem jaka jest różnica w ilości płynu w A6 a A3 ale przypuszczam że koszta będą podobne.

Awatar użytkownika
Lewian
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 329
Rejestracja: 11 kwie 2012, 22:20
Imię: Adam
Moje auto: A6 C8
Rocznik: 2019
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 3.0 BiTDI 313KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Multitronic
Lokalizacja: Kleczew
Kontakt:

Post autor: Lewian » 26 wrz 2013, 10:39

The_Gie pisze:Jak się dobrze rozejrzysz po warsztatach, to wymienisz płyn tam gdzie np wymieniają oleje itd. Aparatura nie jest skomplikowana i taki zakład powinien być w owy wyposażony.
W lutym 2013 wymieniałem w A3, zapłaciłem za płyn (chyba ATE) hamulcowy, a wymianę dostałem gratis (łączny koszt poniżej 100zł Szafrańscy Zielona Góra).
Nie wiem jaka jest różnica w ilości płynu w A6 a A3 ale przypuszczam że koszta będą podobne.
Z reguły w układzie mieści się około litr płynu. Do takiej wymiany potrzeba dwa litry, koszt w zależności od warsztatu od ok. 90 do 150 zł - oczywiście za całą usługę razem z płynem.


Pozdrawiam
LEWIAN - HAMULCE
Wszystko związane z hamulcami, zapraszamy !

Gwarancja najniższej ceny - znalazłeś taniej ? pisz !

http://hamulcesklep.pl
507-857-074

długas
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 346
Rejestracja: 01 sie 2012, 19:48
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 AGA 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: długas » 27 wrz 2013, 13:42

No i wszystko jasne,dzięki <okok> Teraz tylko sprawa tego odpowietrzenia pompy ABS o którym pisał tomekkk1, ,czy po wymianie w warsztacie zrobić samemu taki zabieg a jak nie to kiedy robić takie odpowietrzanie?
Audi A6 forum w Polsce - https://a6klub.pl

Awatar użytkownika
The_Gie
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 269
Rejestracja: 26 maja 2013, 19:09
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: The_Gie » 30 wrz 2013, 09:25

długas, Robiąc autko w warsztacie, obsługa wykona wszystkie zabiegi związane z hamulcami za Ciebie ( o ile skorzystasz z usług porządnego warsztatu). Tobie zostaje jedynie bezpieczna jazda po serwisie :) <luzik>

długas
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 346
Rejestracja: 01 sie 2012, 19:48
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 AGA 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: długas » 30 wrz 2013, 11:03

Acha,to dobrze wiedzieć.Zawsze robiłem to sam i moje pytania są spowodowane tym zeby mi lipy nie odwalili.Dzięki <okok>
Audi A6 forum w Polsce - https://a6klub.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga