Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Wentylator klimatyzacji

Elektryka
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pepelublin
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 16
Rejestracja: 30 wrz 2011, 17:08
Lokalizacja: Lubelskie

Wentylator klimatyzacji

Post autor: pepelublin » 24 paź 2012, 00:20

Witam
Dziś sobie przypomniałem, że w lecie miałem taki problem że jak stałem na światłach, w korku to jak była włączona klimatyzacja to po chwili stania zaczynało "chłodzić" ciepłym powietrzem... chwilowo pomagało dodanie gazu lub nastawienie nawiewu na kabinę. Dlatego postanowiłem poszukać na forum i znalazłem kilka wskazówek, i tak na szybko sprawdziłem bezpiecznik nr25 i wentylator. Bezpiecznik - ok, co do wentylatora to nie chodzi podczas pracy klimatyzacji. I obawiam się że tak było latem. Co do samej klimatyzacji to działa. I wychodzi na to, że powodem tego ciepłego "chłodzenia" był nie włączający się wentylator, co dawało za duże ciśnienie i sprężarka nie wyrabiała...

Proszę napisać od czego zaczadź szukanie przyczyny nie włączającego się wentylatora ??
- sprawdzić wentylator czy sprawny podłączając bezpośrednio do akumulatora
- sprawdzić przewody wentylatora czy nie są uszkodzone
- sprawdzić bezpiecznik ten pod kierownica
- sprawdzić klimatyzację (oczyścić, nabić)

Jeśli uszkodzony okaże się wentylator klimatyzacji to sprawa będzie w miarę prosta demontaż z auta, w/g opisu na forum trzeba odkręcić jedną śrubę i przekręcić, odczepić przewody i mamy wentylator w rękach.

Moją A6 mam z 2001r model 1,9, mam nadzieje że w nim nie trzeba rozkręcać przodu jak tu kilka osób pisało...

Bardzo was proszę koledzy o pomoc bo chcę jutro zabrać się do roboty ale fajnie było by wiedzieć od czego zacząć, żeby w miarę szybko i skutecznie poszło :)

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi !!!

Jeszcze mam problem ze spryskiwaczami ale to napiszę w innym poście żeby nie zaśmiecać tego..

marlitkos
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 460
Rejestracja: 27 paź 2008, 22:10
Imię: Marcin
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Avant
Silnik: 1.9TDI AWX 131KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Lublin/Lubelskie

Post autor: marlitkos » 24 paź 2012, 14:16

Witaj.
Pierwsze podejrzenie pada na sam wentylator (np szczotki) więc podłączyłbym go bezpośrednio do akumulatora. Jeśli będzie działać to dalszą kolejność diagnozy ułożyłbym w zależności od łatwości sprawdzenia poszczególnych elementów: czyli bezpiecznik pod kierownicą, następnie przewody i wtyczki.
Pozdrawiam

Maniacy COOO łączmy się.
Forum dyskusyjne.

Awatar użytkownika
kot919
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1398
Rejestracja: 26 kwie 2010, 22:49
Imię: Audi Forum
Moje auto: S6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0T CREH 340KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: kot919 » 24 paź 2012, 23:48

Kolego pepelublin ja bym obstawił wieszające się szczotki wentylatora tak jak typował Kolega marlitkos. Prawidłowo działający wentylator powinien się załączyć w momencie załączenia kompresora klimatyzacji (przynajmniej takie mam informację od osoby z branży klimatyzacji). Możesz spróbować popukać w wentylator lub ruszyć nim w lewo o w prawo (UWAGA! przy wyłączonym silniku!!!!).

Ponadto wentylator można wyciągnąć bez demontażu przodu. O ile dobrze pamiętam złącze wentylatora znajduje się z lewej strony zaraz koło zbiorniczka płynu od wspomagania.

Awatar użytkownika
pepelublin
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 16
Rejestracja: 30 wrz 2011, 17:08
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: pepelublin » 25 paź 2012, 00:35

sprawdziłem wentylator bezpośrednio podłączając do akumulatora, nie działa... czyli pewnie szczotki do wymiany, wentylator jest już na stole - jutro się zabiorę za rozkładanie,

też tak czytałem (na forum) że wentylator można wyciągnąć bez demontażu przodu, ale nie bez problemu... samo odkręcenie wentylatora nie sprawia problemu, jedna śrubka i przekręcenie w jedną stronę i wentylator już jest gotowy do wyjęcia, większy problem z kablem od wentylatora tzn. zaczepiony jest na ok 7-8 zapinek a dojście do 2-3 jest ciężkie, ale udało się odczepić kabel od wszystkich zapinek, ale żeby wyjąć sam wentylator to po za zdjętą osłoną silnika musiałem odkręcić osłonę rozrządu, plastiki nawiewów i osłonę od lampy lewej,

trudniej będzie ją wcisnąć i zaczepić te wszystkie spinki... ale może się jakoś uda :)))

jeszcze raz dzięki za odpowiedzi ! jak tylko rozkręcę to napiszę,

[ Dodano: 2012-10-27, 17:59 ]
zrobione !!!

kupiłem szczotki (4szt. koszt 36zł)

po złożeniu i zamontowaniu wentylatora sprawdziłem, włączyłem klimę i wentylator od razu się uruchamia :)

dziękuję za pomoc !

Bart_KRK
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 9
Rejestracja: 08 sty 2013, 09:56
Lokalizacja: Colchester lub Krakow

Post autor: Bart_KRK » 08 sty 2013, 16:16

Nie chcialem zakladac podobnego tematu wiec...

... kilka dni temu podjechalem pod dom, zgasilem silnik, rozpakowalem zakupy! Wsiadam do samochodu przekrecam kluczyk a tu bum wszystko sie rozswietlilo na maksa, zegary zaczely wariowac, a w samochodzie smrod spalonych kabli/elektryki. Szybko sie sparkowalem i po chwili dobiero jak ochlonolem pierwsze co dobralem sie do skrzynki z bezpiecznikami. Okazalo sie ze bezpiecznik 25 "dmuchawa" calkowicie stopiony. Dodatkowo wskaznik paliwa pokazuje 0 a na srodkowym ekranie komunikat ze nie ma paliwa (oczywiscie na 100% ponad polbaku jest).

Na chwile obecna: auto pali i jezdzi, dmuchawa nie dziala, krzyczy na mnie ze nie ma paliwa a jak wsadzam bezpiecznik (25) to po przekreceniu stacyjki na pierwsza pozycje odrazu go pali.
Czy mozliwe ze spalony wentylator robi zwarcie?
Czy tak jak u kolegi zaczac od podpiecia wentylatora bezposrednio do akumulatora?
Czy nie spale czegos jeszcze? Jesli to nie wentylator to co moglo sie spalic? Przekazniki? Wiazka?
Czy wiazka wentylatora jest na tej samej wiazce co wiazka ok plywaka?
Porsze o pomoc od czego zaczac poniewaz sprawdzanie/naprawe?

Audi A6 C5 110KM TDI AVANT Anglik

Z gory dziekuje!!!

P.S.
Sorry za brak polskich znakow w pracy nie moge zmieniac klawiatury na polska!

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga