Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[ A6 C5] Jak podpiąć wzmacniacz a6 c5

Car Audio
6cezar6
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2012, 11:46
Lokalizacja: Rudki

[ A6 C5] Jak podpiąć wzmacniacz a6 c5

Post autor: 6cezar6 » 14 sie 2012, 19:58

Witam, myśle nad podpięciem wzmacniacza i tuby do oryginalnego radia "audi symphony" kaseta+CD i dowiedziałem się w sklepie ze mogę mieć problem z podpięciem cinch, ogólnie chodzi o to że nie będę miał skąd wziąć sygnału że niby jakiś sterownik powinienem w aucie znaleźć czy coś.
W poprzednich autach montowałem sobie tego typu sprzęt ale miałem zwykłe radio a tego nie zmienię bo mam sterowanie w kierownicy no i dobra jakość, czy ktoś już robił coś takiego w tym aucie? a6 c5 2000r

Awatar użytkownika
Doc
Administrator
Administrator
Posty: 2676
Rejestracja: 08 gru 2007, 01:02
Imię: Andrzej
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2006
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.7TDI BPP 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

Post autor: Doc » 15 sie 2012, 23:00

Audi ma niezłe nagłośnienie. Dla mnie niezłe. Jestem jednak żądny czegoś więcej, jak i wiele osób. Fabryczny subwoofer w A6 coś tam puka basem, ale ja osobiście bardziej lubię bas czuć niż go słyszeć. Opcje są 2: wywalić fabrycznego suba i w jego miejsce dać "zewnętrzny" dopasowany do wnęki pod boczkiem, lub zrobić uzupełnienie fabrycznego audio.
Nie wiem jak gra BOSE bo nie słyszałem, ale mam normalny zestaw audio czyli fabryczny CONCERT + zmieniarka na 8CD PANASONIC + 4 głośniki średnio-niskotonowe + 4 głośniki wysokotonowe + subwoofer. W subie jest mały wzmacniacz, dzieki któremu grają tylne głośniki w drzwiach oraz puka sub. Radio jako tak ma 2-kanałową koĂącówkę mocy (swoją drogą moc i jakość jest naprawdę niezła - w mojej ocenie Pioneer jest słabszy jakościowo) i do tyłu leci jedynie sygnał do wzmacniacza w subie a od niego do tylnych głośników w drzwiach. Nie wiem jakiej mocy jest ten wzmacniacz, ale z nóg nie zwala mocą... Suma sumarum: wypięcie wtyczki z suba = brak dźwięku z tyłu. Nic.

Do rzeczy. Leży w garażu taki zdechlak ROADSTAR 2x40RMS na MOSFET-ach z możliwością mostkowania. Leży 25cm zdechlak LTC na fajnym, szerokim, gumowym resorze. Badziew, ale potrafi fajnie nisko schodzić basem. Ma malutką skrzynkę niespełna 20l closed. W tej skrzynce jest wystarczająco niski bas, a głośnik nie zamula czyli jest w miarę szybki.

Zaczynamy oczywiście od demontażu:
1. wyjąć roletę
2. położyć tylne oparcia
3. zdemontować boczek prawy, czyli:

Odkręcamy śrubkę (śrubokręt krzyżak) w plastiku trzymającym koĂącówkę rolety:
Obrazek

odkręcamy śrubkę (śrubokręt krzyżak) w plastiku osadzenia kasety rolety
Obrazek

Odkręcamy 2 śruby krzyżakowe z uchwytu do mocowania bagażu (prawy dolny region bagażnika na boczku):
Obrazek

Dobrze jest dla własnej wygody zdjąć chromowany próg bagażnika, zamocowany 4 wkrętami na torx (o ile pamiętam T25). Boczek na kilka mm wchodzi pod niego i przy zdejmowaniu boczka może i obleci, ale przy zakładaniu na pewno będzie kicha.

Odkręcamy imbusem 5 kołek zatrzasku oparcia kanapy tylnej i odchylamy tapicerkę do przodu:
Obrazek

Energicznie pociągamy do siebie górę boczka:
Obrazek

Potem pociągamy do góry boczek w rejonie wyprowadzenia pasa bezpieczeĂąstwa i boczek można położyć w bagażniku... Jesli chcesz wyjąć suba, to trzeba odkręcić 3 śrubki na klucz 8:
Obrazek

I można wyszarpać suba do góry i gotowe:
Obrazek

Jesli dodatkowy sub ma uzupełniać seryjny, to oczywiście można sobie odpuścić wszystkie wyżej wymienione czynności i zaczynać od elektryki, czyli od tego momentu:

ÂŚciągamy taśmę izolacyjną z wiązki suba. Potrzebne będą nastepujące rzeczy:
- stały plus - jest, czerwono-niebieski, PIN 1
- stała masa - jest, brązowy, PIN 4
- remote, czyli włączanie wzmacniacza po włączeniu radia - jest, biały, PIN 5
- sygnał lewego i prawego kanału - są, PIN 6 oraz 7
- masa wejściowa - jest, PIN 8
To wszystko co trzeba. Instalacja elektryczna jest wystarczająca na mały dodatkowy piecyk. Spokojnie uciągnie taki wzmacniacz, w razie czego można w skrzynce bezpieczników zmienić bezpiecznik na nieco większy. Obaw nie ma - przekrój przewodów wystarcza do przepływu prądu rzędu 30-40A więc spokojna głowa jeśli damy zamiast oryginalnego bezpiecznika 15A powiedzmy 20A. Doprowadzenie sygnału z pinów 6, 7 i 8 zrealizowałem przez kabelek chinch. Po prostu w krótkim, 50cm obciąłem z jednej strony wtyczki i dolutowałem do instalacji suba. Nie ma żadnych niepożądanych efektów.

Teraz rzezanie kabli... Ja zawsze oskubuję oryginalny przewód z izolacji na odcinku ok. 1c ale go nie przecinam. Po oskórowaniu cynuję i dolutowuję do niego dodatkowy przewód. Tak też zrobiłem i tu. Potem izolacja i to solidnie. Dla pewności dodatkowe dolutowane przewody złapałem niedaleko połączenia lutowanego trytytkami - zabezpieczenie przed przypadkowym wyrwaniem itp.
Obrazek

Włączamy sprzęcicho i testujemy. Ustawiamy gain żeby nie było przesteru albo zniekształceĂą i jazda... Obecnie mam to co najbardziej lubię: bas bardziej czuć niż słychać. I o to chodzi. Jeśli ktoś chciałby mocniejszy piecyk, to osobiście uważam, że można spokojnie pakować takiego, który ma na zabezpieczeniu 25-30A bezpiecznik. Fabryczna instalacja powinna dać radę.

Składamy całość do kupy. Jeśli piecyk gabarytowo nie jest za duży to spokojnie zmieści się obok fabrycznego suba i starczy wypuścić przewód do głośnika - właśnie tak zrobiłem ja.
Obrazek

Zamykamy klapkę i dajemy czadu... ;-)

-------------

ÂŹródło: samnaprawiam.com
2007-12-08, Doc / Andrzej - założyciel jako pierwszy, największy, znany forum Audi A6 / A7 w Polsce. Kontakt z redakcją i Multifonika.
Ps: Polecam iParts.pl

dominik8484
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 50
Rejestracja: 09 sie 2012, 22:12
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa

Post autor: dominik8484 » 15 sie 2012, 23:44

oczywiście ze sie da. przesyłam fote pinów.
1. musisz kupić mini iso dla pinów
2. wyciągasz z kostki piny aby dołożyć do fabrycznej kostki
Obrazek
3. wkładasz piny do kostki A (schemat na dole) w miejsca 4 i 5 bodajże 1 i 2 masz zajete (idą do do fabrycznego wzmacniacza) jak masz bose to wystkie zajete ale zakładam ze nie masz.
4. piny 4 i 5 zalutowujesz do 2 koncówek typu chincz do plusa (czyli środek końcówki) 4 do jednej 5 do drugiej a mase obu końcówek musisz sie wpiąć pod pin 3 (ground - uziemienie, masa) (naciac izolacje i zlutować) tym sposobem masz wyjscie sygnałowe na wzmacniacz prawy przód i lewy przód, dalej ciągniesz chincze itp

kostka A na foto poz 1,2,3,4,5 to wyjścia sygnałowe z radia, czyli na wzmacniacz


Obrazek


dawno temu to robiem u siebie i mam nadzieje ze dobrze to opisalem.

6cezar6
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2012, 11:46
Lokalizacja: Rudki

Post autor: 6cezar6 » 21 sie 2012, 22:38

Dzięki wam bardzo!!! Właśnie tego typu schematów szukałem, bo jakoś ciężko mi było uwierzyć w gatke gościa ze sklepu że tyle z tym problemów i wiele rzeczy trzeba dokupić skoro jest tam wzmacniacz i tuba, a sygnał wiadomo gdzieś w kabelkach jest! i właśnie się dowiedziałem gdzie :) kabelki z prądem puszcze z aku bo sama tuba 250rms i jeszcze dwa głośniki po 80 także nawet kondensator będzie wskazany bo w poprzednim aucie po 2latach aku i alternator do wymiany przez skoki napięcia <uoee>

atal
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 2
Rejestracja: 25 sie 2012, 15:46
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: atal » 25 sie 2012, 17:41

Pomożecie mi podłączyc suba Bose z Audi A6? Otóż auto to Mercedes i w nim nie ma wyjścia na wzmacniacz, więc tak podłączyłem stały plus, wzbudzenie i stałą mase. Teraz mam problem- do czego jest ten rząd kabelków cienikich i grubych w kostce do wzmacniacza? Cienkimi zapewne przychodzi sygnał do wzmacniacza? Czy można tam dac sygnał zmostkowany z głośnika z półki tylnej? Trzeba wszystkie podłączac? Grube to pewnie sygnał który wychodzi ze wzmacniacz na głośniki? I ostatnie najważniejsze pytanie- z drugiej strony wzmacniacza jest kostka 4-pinowa z której wychodzą kable do subwoofera. Które z tych pinów mam podłączyc? Bo z subwoofera mam kabel dwużyłowy :)

atal
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 2
Rejestracja: 25 sie 2012, 15:46
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: atal » 26 sie 2012, 12:12

Poprawiłem się :)

Podłączyłem wzmacniacz i gra, tylko chciałbym żebyście sprawdzili czy tak jest dobrze:
Wzmacniacz Bose przedliftowy A6
-Pin 7,8,9(cienkie kable) - zmostkowałem te piny i podłączyłem do kabla przychodzącego do głośnika w tylnej półce(kabel czarny z czerwonym paskiem)
-Pin 6,10(cienkie kable) - zmostkowałem te piny i podłączyłem do kabla przychodzącego do tego samego głośnika w tylnej półce(kabel czarny)
-Pin 13- stały plus
-Pin 14- wzbudzenie
-Pin 15- stała masa

I co to jest masa sygnału? Bo podłączyłem ją pod sygnał z głośnika.
Ogólnie to nie pasuje mi to, że cienkich kabli jest 5 i czy tak jak je podłączyłem jest prawidłowo, jakbyście mogli to sprawdzic i zasugerowac zmiany to będę wdzięczny :)

6cezar6
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 3
Rejestracja: 11 lut 2012, 11:46
Lokalizacja: Rudki

Post autor: 6cezar6 » 03 wrz 2012, 21:37

Dopiero dzisiaj znalazłem czas na wpięcie zestawu i mam mały problem wpiołem się jak radził "DOC" wszystko gra tylko że osiąga połowe mocy tego co miałem w poprzednim aucie praktycznie bez porównania, jedyna nowa rzecz to kondensator 3.7F ale on z zasady daje większego kopa przy głębokim basie a nie obcina. Jedyna rozsądna myśl jaka przychodzi mi do głowy to cinche mają słaby sygnał, jutro może podepne od kolegi wzbudzenie i cinche może sprawa się wyjaśni. Miał ktoś ten problem?

zabawnyfacet
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7
Rejestracja: 12 kwie 2012, 19:41
Lokalizacja: Głogów

Post autor: zabawnyfacet » 22 gru 2013, 19:58

witam
czy wszystkie audi maja zainstalowane fabrycznie przewody do instalacji subwoofera czy też są wersje bez tych przewodów, mam taki problem iż w mojej audi w kostce mini iso (kostka A) są podłączone tylko 3 przewody, rozkreciłem cały boczek gdzie jest instalowany fabrycznie subwoofer i nie znalazłem kostki przyłączeniowej (tej różowej). chce zainstalować głośniki na tył auta i fabryczne przewody do głośników występują ale nie mam pojęcia dokąd wędrują :/ ni w ząb nie mogę tego ugryźć, gdyż wszędzie opisy są jak zrobić to w przypadku gdy występują wszystkie "zajęte" piny w mini iso. pozdrawiam !!
Zabawny Facet ]

alessio1986
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 1
Rejestracja: 27 gru 2013, 17:56
Lokalizacja: Gostyń

Post autor: alessio1986 » 27 gru 2013, 23:05

atal pisze:Poprawiłem się :)

Podłączyłem wzmacniacz i gra, tylko chciałbym żebyście sprawdzili czy tak jest dobrze:
Wzmacniacz Bose przedliftowy A6
-Pin 7,8,9(cienkie kable) - zmostkowałem te piny i podłączyłem do kabla przychodzącego do głośnika w tylnej półce(kabel czarny z czerwonym paskiem)
-Pin 6,10(cienkie kable) - zmostkowałem te piny i podłączyłem do kabla przychodzącego do tego samego głośnika w tylnej półce(kabel czarny)
-Pin 13- stały plus
-Pin 14- wzbudzenie
-Pin 15- stała masa

I co to jest masa sygnału? Bo podłączyłem ją pod sygnał z głośnika.
Ogólnie to nie pasuje mi to, że cienkich kabli jest 5 i czy tak jak je podłączyłem jest prawidłowo, jakbyście mogli to sprawdzic i zasugerowac zmiany to będę wdzięczny :)

Odnawiam Temat-czy jest to prawidłowe podlaczenie Subwoofera Bose pod nieoryginalne radio??

odbiorca
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 93
Rejestracja: 12 lis 2013, 00:07
Lokalizacja: Lubin

Post autor: odbiorca » 12 sty 2014, 20:04

Odnawiam Temat-czy jest to prawidłowe podlaczenie Subwoofera Bose pod nieoryginalne radio??
Również borykam się z tym problemem

zabawnyfacet
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7
Rejestracja: 12 kwie 2012, 19:41
Lokalizacja: Głogów

Post autor: zabawnyfacet » 19 sty 2014, 20:54

prosiłbym o ponumerowanie pinów czy one idą od lewej do prawej czy od góry do dołu :/ rozpiska:
1 - +12V stałe
2 i 3 wyjście na lewy głośnik śr. i wys. ton
4 - masa
5 - sterowanie zał/wył + 12V
6 - wejście kanał lewy
7 - wejście kanał prawy
8 - masa wejśc
9 i 10 wyjście na prawy głośnik śr. i wys. ton
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zabawny Facet ]

Awatar użytkownika
m4n77
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 23
Rejestracja: 09 wrz 2014, 22:30
Lokalizacja: Lublin

Post autor: m4n77 » 12 gru 2015, 15:53

Panowie jeśli ktoś by potrzebował to opracowałem schemat kostki bose.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Wasabi
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 78
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:37
Lokalizacja: Wro

Post autor: Wasabi » 12 gru 2015, 20:58

jakiej wartości bezpiecznik siedzi we wzmacniaczu Bose?

dydek1
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7
Rejestracja: 25 maja 2017, 14:22
Lokalizacja: warszawa

Post autor: dydek1 » 25 maja 2017, 15:17

Panowie a jaki numer ma wtyczka 25 pin do wzmaka bose?

Damolka89
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 256
Rejestracja: 14 kwie 2016, 18:13
Lokalizacja: Łomża

Post autor: Damolka89 » 26 maja 2017, 22:54

dydek1 pisze:Panowie a jaki numer ma wtyczka 25 pin do wzmaka bose?
NR KATALOGOWY : 443 972 963 / 443 972 963 C <okok>
Jak samochód, to tylko Audi;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga