Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[ A6 C6] Wentylator klimatyzacji

Układ chłodzenia, ogrzewanie i klimatyzacja
HUBiC
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2012, 16:40
Lokalizacja: Lubelskie

[ A6 C6] Wentylator klimatyzacji

Post autor: HUBiC » 19 cze 2012, 16:51

Witam wszystkich serdecznie,
Piszę tutaj z myślą iż może ktoś z forumowiczów udzieli mi porad/wskazówek itd odnośnie zaistniałego problemu. Temat przedstawia się następująco otóż od wczoraj jestem posiadaczem Audi A6 C6 rocznik 2008 z silnikiem 2.7 TDI i już dziś pojawił się nieoczekiwany problem a mianowicie auto stało odpalone na chodzie i po około 15 minutach zagotowało się co wprawiło mnie w nie miłe zaskoczenie i znaczne osłupienie dopiero co zakupione a już problem. Tak więc zgasiłem szybko auto odczekałem około 20minut następnie odpaliłem i pojechałem do miejsca zamieszkania jakieś 25km dodam iż po odpaleniu temperatura była 90 stopni podczas powrotu również nie rosła mimo iż zatrzymywałem się na światłach itd. Przed całym zdarzeniem odczułem że klima nie chłodzi tak jak powinna wieje po prostu letnim powietrzem a nie schłodzonym. W drodze powrotnej klima działała jak należy i chłodziła tak że rączki przymarzały :-). Po powrocie odwiedziłem zaprzyjaźnionego mechanika i okazało się iż prawy wentylator czyli ten od klimy (Ewentualnie wspomagający wentylator chłodnicy w skrajnych przypadkach) po prostu się nie załącza a zdaniem moim i mechanika powinien załączać się w momencie uruchomienia klimatyzacji (Tryb Auto). Komputer nie pokazał żadnego błędu związanego z wentylatorem nie mniej jednak przez komputer nie udało się również go uruchomić. Teraz mam do was pytanie rozumiem iż przez ten wentylator płyn się zagotował oraz klima wariowała jeżeli nie proszę wyprowadzić mnie z błędu teraz następne pytanie gdzie najlepiej szukać przyczyny czy od razu wymieniać wentylator ?, Dodam iż jest on ze sterownikiem koszt w serwisie (około 2.000zł). Może idzie to jeszcze jakoś reanimować lub jest inna przyczyna że wentylator się nie załącza ?. Czy sprawdzenie na krótka wchodzi w grę ?. Dodatkowo mam prośbę jeżeli ktoś by był tak dobry i mógł mi podać numer części tego wentylatora wtenczas jestem ogromnie wdzięczny oraz liczę na wszelkie wasze porady.

Pozdrawiam
HUBiC

krzycho2626
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 502
Rejestracja: 01 lut 2009, 15:44
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2008
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 ASN 220KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Kalisz/Northampton UK

Post autor: krzycho2626 » 19 cze 2012, 17:26

To co mogę Ci podpowiedzieć to w podszybiu są bezpieczniki od wentylatorów-jak otworzysz maskę to po prawej stronie-wcześniej musisz zdjąć osłonę podszybia.

Jak naprawisz to pisz bo to dość częsty problem.
Pierwszy, najlepszy forum Audi A6 w Polsce - A6Klub.PL ! :)

HUBiC
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2012, 16:40
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: HUBiC » 19 cze 2012, 18:11

krzycho2626 pisze:To co mogę Ci podpowiedzieć to w podszybiu są bezpieczniki od wentylatorów-jak otworzysz maskę to po prawej stronie-wcześniej musisz zdjąć osłonę podszybia.

Jak naprawisz to pisz bo to dość częsty problem.
Witam,
Dzięki za szybką odpowiedz wszystko wygląda ładnie pięknie odkręcam widoczne śrubki i na tym koniec ponieważ z tyłu obudowy są śrubki do których nie można się dostać są skrzynki i po lewej i po prawej i żadnej z nich nie idzie w całości odkręcić :-( Jakaś porada ?.

HUBiC
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2012, 16:40
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: HUBiC » 19 cze 2012, 23:48

slavi16 pisze:HUBiC, Zanim dołączysz do klubu, powinieneś regulaminowo przedstawić się i przywitać w dziale PowitaĂą
Bardzo przepraszam, właśnie to uczyniłem.
Teraz liczę na pomoc i sugestię forumowiczów w sprawie mojego problemu.

krzycho2626
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 502
Rejestracja: 01 lut 2009, 15:44
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2008
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 ASN 220KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Kalisz/Northampton UK

Post autor: krzycho2626 » 20 cze 2012, 07:33

Odkręć wycieraczki ostrożnie ciągnij nie urwij ramion,potem ten plastik pod wycieraczki też ostrożnie wyjmij go z rantu na dole szyby ale tak aby też szyba nie pękła. Teraz masz większy dostęp do tych skrzynek-jak jeszcze będzie mało miejsca to użyj klucza z krzyżakiem i pod kątem powinieneś tam się dostać.
Pierwszy, najlepszy forum Audi A6 w Polsce - A6Klub.PL ! :)

HUBiC
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2012, 16:40
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: HUBiC » 20 cze 2012, 14:13

krzycho2626 pisze:Odkręć wycieraczki ostrożnie ciągnij nie urwij ramion,potem ten plastik pod wycieraczki też ostrożnie wyjmij go z rantu na dole szyby ale tak aby też szyba nie pękła. Teraz masz większy dostęp do tych skrzynek-jak jeszcze będzie mało miejsca to użyj klucza z krzyżakiem i pod kątem powinieneś tam się dostać.
Wygląda na to że ta operacja jest dość że tak to określę na skraju ryzyka że coś łatwo uszkodzić ściągając ten plastik pod wycieraczkami tym bardziej jak się przyglądałem to mocno złączony jest z uszczelką szyby nie wiem czy jest sens to ruszać tym bardziej że jak podpytałem to mało prawdopodobne jest to aby padł tak duży bezpiecznik bo to jest chyba taki metalowy "blaszka 80A" i prędzej sterownik (Ten przy tym wentylatorze) Padnie niż ten bezpiecznik ale do koĂąca tak nie jestem przekonany. Dodatkowo czy ma ktoś możliwość podania mi numeru części tego wentylatora klimatyzacji np z etki. Może jeszcze jakieś inne sugestie i porady ?.

Pozdrawiam
HUBiC

PS: Jutro zajadę do znajomego mechanika i wjadę na kanał to ściągnę osłonę i będzie można odłączyć ten wentylator i sprawdzić czy jest napięcie na kablach to już będzie odpowiedz czy bezpiecznik i to raczej szybsze i bezpieczniejsze rozwiązanie dodatkowo sprawdzi się ten wentylator na krótki pod napięcie czy zacznie się kręcić i jak będzie napięcie i na krótko nie będzie miał zamiaru się poruszać to odpowiedz będzie prosta. Przeraża mnie tylko fakt kosztu tego wentylatora może się uda coś kupić a jak nie to serwis 2.000zł. No i trzeba brać pod uwagę iż aby go wymienić trzeba ściągać cały przód czyli lampy zderzak chłodnice i spuszczać klimę i płyn chłodniczy praktycznie dzieĂą roboty.

krzycho2626
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 502
Rejestracja: 01 lut 2009, 15:44
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C6
Rocznik: 2008
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 ASN 220KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Kalisz/Northampton UK

Post autor: krzycho2626 » 21 cze 2012, 08:28

Nie zapomnij ,że wcale to nie musi być wentylator!!!
Jest jeszcze wiązka,sterownik wentylatorów i to co najgorsze panel klimatronica.
Tak czy siak dziwne jest to ,że brak błędów jak by bezpiecznik był spalony lub silnik wentylatora to masz błędy na bank a w tym wypadku może być wszystko.
Spróbuj odwiedzić warsztaty z serwisem klimatyzacji ,może coś podpowiedzą?
Pierwszy, najlepszy forum Audi A6 w Polsce - A6Klub.PL ! :)

HUBiC
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2012, 16:40
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: HUBiC » 21 cze 2012, 09:46

krzycho2626 pisze:Nie zapomnij ,że wcale to nie musi być wentylator!!!
Jest jeszcze wiązka,sterownik wentylatorów i to co najgorsze panel klimatronica.
Tak czy siak dziwne jest to ,że brak błędów jak by bezpiecznik był spalony lub silnik wentylatora to masz błędy na bank a w tym wypadku może być wszystko.
Spróbuj odwiedzić warsztaty z serwisem klimatyzacji ,może coś podpowiedzą?
Cześć
Dzięki Krzycho że choć ty doradzasz mi tutaj szkoda że nikt inny się jeszcze nie zainteresował temat. No właśnie dziwne jest że nie ma błędu ale z tego co tak się wstępnie dowiedziałem to może nie wypluwać błędu ze względu na swoje własne sterownie. A uruchomienie wentylatora z komputera też nie daje efektu a wentylator chłodnicy płynu można uruchomić z komputera bez problemu. Dziś dowiem się coś więcej bo ściągnę osłonę silnika i sprawdzę napięcie na kablach do tego wentylatora oraz podłącze go na krótko. Co do wspomnianej przez ciebie wiązki to słyszałem że była jakaś akcja serwisowa wymiany tych wiązek. Jak już dowiem się coś więcej to oczywiście dam znać i raz jeszcze wielkie dzięki krzychu za odpowiedzi i podpowiedzi, porady itd.

Pozdrawiam
HUBiC

Aktualizacja:
Witam a więc tak jestem już po zdjęciu dolnej osłony silnika i dostaniu się do wiatraka jak się okazuje napięcie na przewodach do jego sterownika jest tak więc wiatrak ewidentnie się zjarał teraz szukam tego wiatraka jeszcze pozostaje kwestia jego wymontowania może ktoś kiedyś wymontowywał wiatraki w 2.7 lub 3.0 i wie czy trzeba ściągać przód czy też może uda się tą operację przeprowadzić mniej drastycznie.

Aktualizacja (22.06.2012)
Zamówiłem komplet wentylatorów z plastikiem ten za chłodnicami mam go otrzymać na dniach tak więc na pierwszy ogieĂą podepniemy pod wtyczkę i włączymy klime i wtedy będziemy wiedzieli czy się załącza i kręci o wszystkim postaram się napisać po całej operacji.

[ Dodano: 2012-06-25, 22:54 ]
Mam drugi komplet wentylatorów podpięty na sucho bez montowania działa nadal tylko wentylator chłodnicy a klimy się nie załącza mało tego po podłączeniu starych wentylatorów teraz już żaden nie działa nawet ten chłodnicy. Próbowaliśmy wyciągnąć od spodu kosz wentylatorów lecz nie dało rady może jakaś porady co do tych wentylatorów i demontażu ?. Dodam iż na obu kostkach jest prąd.

[ Dodano: 2012-06-26, 14:24 ]
Z tego co doczytałem na forum to przyczyną nie uruchamiania się wentylatora klimatyzacji może być to iż kompresor ma za słabe ciśnienie i nie odpala tego wentylatora ale wydaje mi się iż mimo woli powinien załączać się jako wspomagający i nie doprowadzić do zagotowania wody co miało raz miejsce szkoda że nikt z was po za kolegą Krzychem nie jest w stanie coś doradzić może jednak ktoś się znajdzie kto miał podobny tego typu problem. Jutro jeszcze raz zabieram się w warsztacie za rozmontowywanie wentylatorów i będziemy próbować go jakoś wyłuskać bo trzeba jakoś odpalić wentylator chłodnicy bo bez tego jazdy nie ma i trzeba też jakoś dojść czemu nie odpala ten wentylator klimy nawet ten drugi co kupiłem wątpię aby to był zbieg okoliczności aby nie działały obydwa. We wtyczkach napięcie jest ale może coś nie styka ?. Ma ktoś jakieś pomysły proszę o pomoc.

jacekkudla
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 11
Rejestracja: 30 lip 2010, 14:26
Lokalizacja: warszawa

Post autor: jacekkudla » 06 lip 2012, 10:46

Możesz napisać jak się sprawy dalej potoczyły? Bo obawiam się u siebie podobnej usterki...

HUBiC
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2012, 16:40
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: HUBiC » 06 lip 2012, 11:16

Witam
Przepraszam ze nie pisałem ale wyleciało mi to z głowy i z braku czasu. Cały temat zakoĂączył się następująco otóż mój wentylator od klimy padł widocznie z przemęczenia, Następnie wentylator od chłodnicy dawał na maxa na drugim biegu przez pewien czas i też padł. Jak pisałem dorwałem cały zestaw wentylatorów czyli wentylator chłodnicy oraz wentylator klimy w plastikowym kosztu czyli pełen komplet jednak po podłączeniu bez montowania okazało się że chodzi tylko od chłodnicy i walczyliśmy dalej jak się okazało w tym zakupionym oba wentylatory chodziły jak dało się im napięcie więc pozostawał sterownik wentylatora klimy ale kolega zauważył że we wtyczce od wentylatora klimy są źle zamontowane kable ktoś po prostu rozbierał kostkę i źle ją podłączył bo koszt z wentylatorami był z auta po wypadkowego. Po zmianie kabelków na swoje miejsca wszystko działa !! Do wymontowania kosza wentylatorów trzeba było ściągać zderzak i odkręcać pas przedni następnie odchylać chłodnice inaczej nie dało rady tego wyjąć. Ważne że wszystko się udało !!. Kolego jacekkudla a dokładnie w czym tkwi twój problem ?.

jacekkudla
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 11
Rejestracja: 30 lip 2010, 14:26
Lokalizacja: warszawa

Post autor: jacekkudla » 06 lip 2012, 11:33

Problem mam taki że klima działa bardzo słabo (napełniałem ostatnio czynnik więc tu napewo nie problem) jak jest cieplej na zewnątrz (powyżej 30stopni) to ciepłe powietrze leci zamiast zimnego... dodatkowo działa falami... iwedzmy 10-15 sekund wzglednego chłodu a potem znów ciepłe... nie wiem czy mi poprostu wentylaotr nie padł od klimy lub też wyczyszczenia wymagają cylinderki...

HUBiC
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2012, 16:40
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: HUBiC » 06 lip 2012, 11:36

jacekkudla pisze:Problem mam taki że klima działa bardzo słabo (napełniałem ostatnio czynnik więc tu napewo nie problem) jak jest cieplej na zewnątrz (powyżej 30stopni) to ciepłe powietrze leci zamiast zimnego... dodatkowo działa falami... iwedzmy 10-15 sekund wzglednego chłodu a potem znów ciepłe... nie wiem czy mi poprostu wentylaotr nie padł od klimy lub też wyczyszczenia wymagają cylinderki...
Jacek ale to bardzo łatwo sprawdzić odpal auto włącz klime na auto tak aby się załączyła i wentylator od klimy powinien się załączyć jak się nie załącza to klima padła. U mnie klima działała jak jechałem bo pęd powietrza chłodził a jak stałem w miejscu to po paru sekundach zaczynało wiać ciepłe

tomano2
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 37
Rejestracja: 13 cze 2010, 02:35
Imię: TOMEK
Moje auto: Allroad C7
Rocznik: 2016
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TDI 218KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: tomano2 » 24 maja 2013, 19:51

Okazało się, że moje problemy ze słabo działającą klimatyzacją są spowodowane tym, że nie działa lewy wentylator (ten od klimatyzacji). Po uzupełnieniu środka chłodniczego klimatyzacja działa, ale oczywiście tylko w czasie jazdy, bo jest wymuszony nawiew na chłodnicę klimatyzacji. W czasie postoju niestety nie mam zimnego nawiewu.

Czy ktoś może podpowiedzieć czy silnik takiego wentylatora można naprawić?
tomano2

HUBiC
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2012, 16:40
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: HUBiC » 24 maja 2013, 20:02

Możliwe że i da się naprawić ale lepiej kupić sprawy i wymienić tyle że demontaż jest troszkę kłopotliwy aby wyjąć cały kosz z wentylatorami trzeba się troszkę narobić :) mimo wszystko moim zdaniem lepiej kupić sprawną używkę bo nie wiem czy znajdziesz części do naprawy tej elektroniki od wentylatora.

tomano2
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 37
Rejestracja: 13 cze 2010, 02:35
Imię: TOMEK
Moje auto: Allroad C7
Rocznik: 2016
Nadwozie: Avant
Silnik: 3.0 TDI 218KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: S-tronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: tomano2 » 25 maja 2013, 09:51

A czy jest jakiś tańszy zamiennik wentylatora klimatyzacji o numerze 4F0 959 455 K. Nowy kosztuje ok.1700zł.

Może jest inny (z inną literką na końcu), który również będzie pasował? Takie są tańsze na Allegro ...
tomano2

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C6 (2004-2011)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga