Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[ MANUAL] Skrzynia DQS

Układ napędowy i skrzynie biegów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mnichu
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 65
Rejestracja: 10 sty 2012, 13:53
Lokalizacja: TKA - świetokrzyskie

[ MANUAL] Skrzynia DQS

Post autor: mnichu » 18 mar 2012, 21:13

Cześć. Choć jeżdzę passatem b5 to dziś potrzebuję informacji o audicach A6 :) Pomyślałem że właśnie tutaj znajdę odpowiedzi na moje pytania :) A więc.... Poszukuję informacji na temat skrzyni o symbolu DQS. Wiem że to skrzynia o napędzie FWD i występowała tylko z silnikami 2.5 TDI V6. Interesuje mnie natomiast informacja czy miedzy tą skrzynią a silnikiem występował jakiś dystans ? Czy jakaś blacha ? Mam zamiar sprzężyć taką skrzynię z silnikiem 1.9 PD. Wszystko mam już obczajone ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym dystansie. Czy może poprostu jego tam nie ma ? czy skręce tę skrzynię z silnikiem bezproblemowo ?


Zeby nikt nie pytał po co to robię odrazu napiszę pare zdaĂą.

Auta nie robię na wyscigi. Raczej na długie trasy... Obliczając przełożenia swojej skrzyni oraz skrzyni DQS wyszlo mi iż pierwsze 5 biegów w obu skrzyniach są niemal że identyczne. Bieg 6 w DQS jest poprostu "czystym" dodatkowym przełożeniem. Robię do 40 tys km rocznie i poważnie zastanawiam się nad wymianą skrzyĂą.



ale mam kolejną prośbe

Czy mógłby mi ktoś pomóc z rozkodowaniem oznaczenia skrzyni ? Sprzedający podał mi takie nr :

> 8150070803 ; DIE 301211C ; 01E 301 103 K-L

Ale ten srodkowy nr raczej źle odczytał i chyba jest: 01E 301211C

zapytałem o oznaczenie literowe i nawet podałem informacje gdzie powinno być:
na korpusie
skrzyni - w najwyzszym punkcie tuż obok silnika powinien być
wygrawerowany symbol trzy literowy.
a otrzymałem odpowiedz:
Witam nie mogę znaleśc tego numeru albo go niema albo na wskutek
utleniania aluminium jest nie widoczny
Rzecz dotyczy skrzyni biegów od Audi a6 (6 biegowa). I tu mam pytanie.... bo nigdy nie widziałem jak ten symbol powinien wyglądać..... ale czy symbol mógł "zniknąć" po kilku latach ? czy to jest (ten symbol) odlew na korpusie czy tylko nabijane punktowo/laserowo ? tak jak np oznaczenia silników ? jakby ktos miał zdjecie jakiegokolwiek oznaczenia to prosiłbym o wstawienie... chciałbym zorientowac sie czy szukac kropek czy czegoś innego...


Nie mniej jednak proszę o pomoc w rozszyfrowaniu skrzyni.


oraz prosba do kogoś z ETKA... czy mógłby mi ktos powiedzieć czy wybieraki skrzyni 6-cio biegowej w audi A6 C5 i w passacie B5 FL widnieją pod tym samym nr ?

dzięki i pozdrawiam :)
Passat 3BG 1.9 TDI 205KM / 467NM

Awatar użytkownika
hemiV8
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 466
Rejestracja: 29 maja 2011, 17:06
Imię: Grzegorz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.5TDI BAU 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: hemiV8 » 19 mar 2012, 14:45

Tutaj masz foto kolego jaka wygląda oznaczenie na skrzynce -

http://img09.allegroimg.pl/photos/orygi ... 12673937_1

http://allegro.pl/audi-a6-2-5-quatro-01 ... 73937.html

...jak widać jest to odlew i wątpię żeby to mogło zniknąć z obudowy skrzyni. <luzik>

Awatar użytkownika
mnichu
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 65
Rejestracja: 10 sty 2012, 13:53
Lokalizacja: TKA - świetokrzyskie

Post autor: mnichu » 19 mar 2012, 16:05

Kolego to co pokazałeś, to numer obudowy/korpusu. Dodatkowo..... korpus dla skrzyni FWD i AWD jest ten sam. Mi chodzi o oznaczenie 3 literowe.

Ale i tak dzieki za chęci pomocy :)
Passat 3BG 1.9 TDI 205KM / 467NM

michu1002
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2010, 22:29
Lokalizacja: barlinek

Post autor: michu1002 » 20 mar 2012, 22:52

pisałem już ci wcześnij w innym temacie ale napisze też tutaj, mam właśnie skrzynie dqs i na niej tez niema oznaczenia zastanawiałem sie dlaczego tak jest, na każdym automacie jest tabliczka znamionowa ale na ręcznej niemoge znaleść oznaczeĂą a napewno mam dqs bo wyciągałem z rozbitego auta i na wyklejce było to napisane.

Awatar użytkownika
mnichu
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 65
Rejestracja: 10 sty 2012, 13:53
Lokalizacja: TKA - świetokrzyskie

Post autor: mnichu » 21 mar 2012, 15:29

Rozmawiając z jednym ze sprzedawców powiedziano mi że to oznaczenie jest od spodu skrzyni... a też na początku znaleźć nie mógł... Kolego michu1002, jeśli masz "luzem" tą skrzynie to czy mogłbyś spojrzeć czy faktycznie od spodu jest ten symbol ?
Passat 3BG 1.9 TDI 205KM / 467NM

michu1002
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2010, 22:29
Lokalizacja: barlinek

Post autor: michu1002 » 29 mar 2012, 19:54

mnichu, Sprawdziłem tą skrzynie, rzeczywiście znajduje sie od spodu numer i oznaczenie a dokładnie jak patrzysz na skrzynie tak jak by była założona w samochodzie to pod spodem z prawej strony na takiej płaszczyźnie koło flanszy wychodzącej ze skrzyni.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez michu1002, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mnichu
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 65
Rejestracja: 10 sty 2012, 13:53
Lokalizacja: TKA - świetokrzyskie

Post autor: mnichu » 11 maja 2012, 18:51

Zakupiłem już skrzynie :) mam cały komplet do przekładki.... trochę miałem problemów z dorwaniem dystanu ale jest :D

Wczoraj odebrałem dystans a dziś wyczyściłem i pomyślałem że dorzucę zdjęcia tego ustrojstwa :) Może komuś się sprzyda :)

Nr 01E103551B cena u Gajosa : 484.48 Brutto :lol
Obrazek
Obrazek
Obrazek

jestem ciekaw jak długo pożyje moje sprzęgło przy tej skrzyni :lol

[ Dodano: 2012-07-02, 12:41 ]
Siema. Jestem po zmianie skrzyni na 6 biegów. Zostawiłem sprzęgło 228 mm - czyli ori z AVB. Montaż odbywa się bardzo łatwo. Niestety nikt jeszcze nie montował tej skrzyni z takim sprzęgłem więc byłem pierwszy. I jest tak... jeśli sprzegło 228mm to dystans alu który pokazałem wyżej w postach jest nam nie potrzebny !! Tak samo rozrusznik od skrzyni 6-cio biegowej to też dla nas zbędna rzecz !!

Do przekładki potrzeba tylko :
> skrzyni 6-ki , łap mocujących i dwóch poduszek (a nawet jednej bo jedną od AVB możemy zostawić)
> trawersu (sanek, wózka - różnie na to mówią)
> wybieraki do biegów i gałkę z 6 :D

i to wszystko :) Ja miałem wszystkie elementy z Audi A4 (B5) 2.5 V6 TDI. Nalezy pamietać że kostka od wstecznego jest inna i trzeba ją przerobić - ja odciąłem sobie te kostkę z kawałkiem kabla od dawcy i dolutowałem w swoim.

I tak jak pisze..... cała reszta czyli rozrusznik i półosie z przegubami zostają te co były. Przy montażu wysprzęglika nalezy uważnie go wcisnąć (nie na hama :) bolec od wysprzęglika jest luźny na boki i można nie trafić na łapę łozyska a całkiem obok). Ja zniszczyłem w ten sposób siłownik (który to jest cały plastikowy) więc po założeniu nie naciskajcie sprzęgła zbyt mocno jeśli wyczujecie zbyt duzy (nienormalny) opór na pedale.

Wrażenia:
> Super obroty przy większych prędkościach :)
> nawet na 6 auto ciągnie bardzo ochoczo
> biegi od 1 do 5 są niemalże identyczne jak w starej skrzyni 5 -cio biegowej. 6-ty bieg to kolejne "czyste" przełożenia.


Przy okazji wyciąłem kata.....

Wrażenia:
> zniknęło buczenie i rezonans które było w przedziale 1700-2000 obr :D jest cichutko :)
> turbo bardziej słyszalne ale też bardziej odczuwalne przyspieszenie
> znikneło zamulenie w wyższym przedziale obrotów :)
> 150 zł więcej w kieszeni za sprzedany kat :P

Polecam taką przeróbkę... Ja latam po trasach więc brakowało mi tego 6-go biegu :)

Opis dotyczy zmiany skrzyni o oznaczeniu EEN na DQS. Myślę że jakby ktoś chciał taką skrzynkę wsadzić do AWX/AFN to będzie podobnie bo to też sprzęgła 228mm. A jeśli do do AVF-a to dostatkowo ten dystans alu i inny rozrusznik ;) ÂŚruby mocujace... półosie.... to wszystko zostaje to co było :) aha.... jeśli bedziecie dawać dystans alu to proponuje jeszcze kupić 2 szt tulejek pasujących a ASO ( ok. 8 zł) bo będzie nam łatwiej skrzynie wycentrować.

EDIT: jeszcze taka mała ciekawostka:

obroty silnika oraz odpowiadające prędkości dla 5 i 6 biegu DQS. W sumie te dwa biegi są najbardziej interesujące ;)

Obrazek

Uwaga: wszystkie obliczenia są z uwzględnieniem ogumienia w rozmiarze 205/55/R16. I przypominam... na liczniku bedą predkości odpowiednio zawyżane (myślę że o około 5 km/h) czyli np. na 6-tym biegu przy 3500 obr - całkiem mozliwe że licznik pokaże już około 200 km/h.


pozdro mniszek.
Passat 3BG 1.9 TDI 205KM / 467NM

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga