Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[ TIP+Q] Jakie oleje do mostu(mostów), skrzyni oraz torsena?

Układ napędowy i skrzynie biegów
ODPOWIEDZ
Blade-Karol

[ TIP+Q] Jakie oleje do mostu(mostów), skrzyni oraz torsena?

Post autor: Blade-Karol » 31 sty 2012, 11:18

Przeszukałem różne tematy ale nie znalazłem takiego ładnego zestawienia dlatego liczę na pomoc z Waszej strony.

Chodzi zrobienie zestawienia jakie oleje leje sie do tiptronic'a z quattro, do poszczególnych elementów:

Przedni most
Tip (skrzynia biegów)
Torsen (skrzynia rozdzielcza)
Tylni most


i teraz to co ja wiem (a jeśli się mylę to prosze o poprawienie) że do tipa i torsena można zastosować takie oleje:

Tip (skrzynia biegów) - ESSO ATF LT 71141 (ok 23zł/1L)
Torsen (skrzynia rozdzielcza) - Motul Gear 300 75W90 (ok 45zł/1L)


Bardzo zależy mi na informacji jakie oleje można lać do mostów bo w ASO np. za olej do przedniego liczą sobie 124zł/1L, wchodzi 1.3 ale trzeba kupić 2x 1L.... z tylnim jest podobnie tylko wchodzi ok 1.5L.

Blade-Karol

Post autor: Blade-Karol » 02 lut 2012, 10:59

Z tego co się doszukałem w necie to do mostów (na pewno tylnego) stosuje się:

G052145S2 (opakowanie 1L) - 124,10zł
G052145A1 (opakowanie 0.5L) - 57,90zł

Dziwne, że do przedniego mostu podobno nie ma nic poza 1L.... stosują tam coś innego??

Oczywiście czekam jeszcze na opinie też innych użytkowników ;))
No chyba ktoś poza Pisi wie tutaj coś o olejach i myśli o ich zmianie...

dam

Post autor: dam » 09 paź 2012, 22:37

pozwolę sobie odświeżyć trochę temat bo nie mogę znaleźć jednoznacznych informacji:

1. Czy skrzynia TIPTRONIC i mechanizm TORSEN są ze sobą połączone hydraulicznie i korzystają z tego samego oleju (jeden i ten sam obieg) czy też może są to 2 oddzielnie pracujące mechanizmy, każdy z własnym zapasem oleju??

2. Czy do skrzyni tiptronic, torsena i tylnego układu różnicowego można stosować ten sam olej (tj. ESSO ATF LT 71141 Nr produktu Audi G 052 162 A2)??

Blade-Karol

Post autor: Blade-Karol » 09 paź 2012, 22:45

dam pisze:pozwolę sobie odświeżyć trochę temat bo nie mogę znaleźć jednoznacznych informacji:

1. Czy skrzynia TIPTRONIC i mechanizm TORSEN są ze sobą połączone hydraulicznie i korzystają z tego samego oleju (jeden i ten sam obieg) czy też może są to 2 oddzielnie pracujące mechanizmy, każdy z własnym zapasem oleju??

2. Czy do skrzyni tiptronic, torsena i tylnego układu różnicowego można stosować ten sam olej (tj. ESSO ATF LT 71141 Nr produktu Audi G 052 162 A2)??
Skrzynia ma 3 komory (idąc od silnika): przedmi most, skrzynia biegów, torsen/skrzynia rozdzielcza
Do tego dochodzi tylny most.

do skrzyni biegów (ok 10l) - ESSO LT71141
Przedni most (ok 1,5-1,8L), torsen (0,8L), tylni most (1-1,2L) - np. Motul 75w-90 full syntetyk

dam

Post autor: dam » 09 paź 2012, 22:52

Mówisz że może być motul. A jaki olej jest zalecany przez producenta do przedniego i tylnego mostu oraz do torsena??

Blade-Karol

Post autor: Blade-Karol » 09 paź 2012, 23:02

Napisałem parę postów wyżej... kosztuje chore pieniądze! Pisi napisał o Motulu Gear 300 75w-90. Ma tą samą klasę co ten sprzedawany w ASO a kosztuje ok 45zł/1L a nie... 124zł....

dam

Post autor: dam » 09 paź 2012, 23:08

aaaacha. i wszystko jasne. dzięki bardzo za info. na dniach póki co będę walczył tylko z wymianą oleju w skrzyni. potem pomyślę nad resztą podzespołów napędowych. pozdr.

[ Dodano: 2012-10-09, 23:54 ]
Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje. szukam oleju do tiptronica i z tutorialu na forum wyczytałem że ma to być olej BG052162A2 numer świadectwa kwalifikacji VW TL 52162 Tymczasem na allegro znalazłem coś takiego :

http://allegro.pl/mobil-atf-lt-71141-es ... 52638.html

Czy to jest ten sam co powyżej?? Zwróćcie uwagę że numer świadectwa kwalifikacji różni się jedną cyfrą.

Awatar użytkownika
Mirras
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 79
Rejestracja: 06 lut 2012, 15:53
Lokalizacja: Reńska Wieś/k Koźla

Post autor: Mirras » 20 paź 2013, 17:38

witam z leksza odkopuje i zapytuje bo w ogóle nie mam danych a te co są w tym poście chyba są przesadzone, bo 10l oleju do skrzyni ??? ja posiadam info z autodaty ze 2.6-3.0l VW ATF ,a dyfer przód 0.8 tył 1,5 - 1,9 i te tez mi sie nie zgdazają z powyzszym dlatego pisze jak z torsenem ? czy napewno 0.8
nieważne czym jeździsz, ważne że to AUDI

dam

Post autor: dam » 20 paź 2013, 18:25

kolego, do mnie do skrzyni weszło 6l. Ale tak jak wyczytałem na forum bezpiecznie jest kupić 7 (zwłaszcza jak będziesz wydmuchiwał resztę oleju z chłodnicy skrzyni biegów)

długas
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 346
Rejestracja: 01 sie 2012, 19:48
Imię: Krzysztof
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2002
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 2.4 AGA 165KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: długas » 20 paź 2013, 19:01

Blade05 pisze:dam napisał/a:
pozwolę sobie odświeżyć trochę temat bo nie mogę znaleÂźć jednoznacznych informacji:

1. Czy skrzynia TIPTRONIC i mechanizm TORSEN są ze sobą połączone hydraulicznie i korzystają z tego samego oleju (jeden i ten sam obieg) czy też może są to 2 oddzielnie pracujące mechanizmy, każdy z własnym zapasem oleju??

2. Czy do skrzyni tiptronic, torsena i tylnego układu różnicowego można stosować ten sam olej (tj. ESSO ATF LT 71141 Nr produktu Audi G 052 162 A2)??


Skrzynia ma 3 komory (idąc od silnika): przedmi most, skrzynia biegów, torsen/skrzynia rozdzielcza
Czyli jak zmieniłem olej w skrzyni to od razu w przednim moście i torsenie?Bo nie jest to jednoznaczna odpowiedz.(sory ale mi trzeba jak krowie na rowie-taki wiek <lol> )
Audi A6 forum w Polsce - https://a6klub.pl

daniel1997

Post autor: daniel1997 » 20 paź 2013, 19:08

długas pisze:
Blade05 pisze:dam napisał/a:
pozwolę sobie odświeżyć trochę temat bo nie mogę znaleźć jednoznacznych informacji:

1. Czy skrzynia TIPTRONIC i mechanizm TORSEN są ze sobą połączone hydraulicznie i korzystają z tego samego oleju (jeden i ten sam obieg) czy też może są to 2 oddzielnie pracujące mechanizmy, każdy z własnym zapasem oleju??

2. Czy do skrzyni tiptronic, torsena i tylnego układu różnicowego można stosować ten sam olej (tj. ESSO ATF LT 71141 Nr produktu Audi G 052 162 A2)??


Skrzynia ma 3 komory (idąc od silnika): przedmi most, skrzynia biegów, torsen/skrzynia rozdzielcza
Czyli jak zmieniłem olej w skrzyni to od razu w przednim moście i torsenie?Bo nie jest to jednoznaczna odpowiedz.(sory ale mi trzeba jak krowie na rowie-taki wiek <lol> )
Siema skrzynia ma swoją komorę i mechanizm różnicowy osobną <okok> sprawdź jaki masz tam stan oleju.Kolega ostatnio załatwił skrzynię w Q rozsypał się mechanizm różnicowy powodem był brak oleju.

Blade-Karol

Post autor: Blade-Karol » 20 paź 2013, 21:08

Skrzynia ma niezależne 3 komory:

- przedni most
- skrzynię automatyczna
- srodkowy most / torsen

Awatar użytkownika
Mirras
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 79
Rejestracja: 06 lut 2012, 15:53
Lokalizacja: Reńska Wieś/k Koźla

Post autor: Mirras » 21 paź 2013, 13:30

dobra panowie do skrzyni wszło mi 8l z czego w serwisie mówią ze powinno wejsć 9l do pustej a przy wymianie z płukaniem chłodnicy jak uda sie wlać 8.5 to znaczy ze dobrze wypłukana ;) czyli autodata kłamie !
nieważne czym jeździsz, ważne że to AUDI

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga