Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

Antena na dachu czy na klapie?

Wszystko co dotyczy sprzętu car audio nie przywiązane stricte do konkretnego modelu.
ODPOWIEDZ
Iroxxx
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 68
Rejestracja: 08 sie 2010, 14:30
Lokalizacja: Jordanów

Antena na dachu czy na klapie?

Post autor: Iroxxx » 06 lis 2010, 16:25

Witam, mam antene CB na magnes firmy president, i mam pytanie czy jest różnica w jakosci odbioru w zalezności od miejsca montażu? Czy na dachu jest lepszy sygnał niż na klapie? Mam aktualnie na tylnej klapie, ustawiłem tak że nie przeszkadza przy otwieraniu bagażnika, kabel puszczony bagaznikiem, nic nie przeszkadza i do tego nie szpeci auta tak jak na dachy

Awatar użytkownika
A6TDI
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 212
Rejestracja: 17 paź 2009, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: A6TDI » 06 lis 2010, 16:26

Iroxxx pisze:czy jest różnica w jakosci odbioru w zalezności od miejsca montażu?
TAK
Iroxxx pisze:Czy na dachu jest lepszy sygnał niż na klapie?
TAK
Iroxxx pisze:nic nie przeszkadza i do tego nie szpeci auta tak jak na dachy
Też tak mam <ok>

kumangt
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 15:06
Imię: Kamil
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.5TDI BDH 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Wałcz
Kontakt:

Post autor: kumangt » 06 lis 2010, 16:44

ja mam na klapie na dachu nie polecam bo kabel rysuje dach no chyba ze ma sie relingi :-P
100 tyś km bezawaryjnie. Teraz niestety często nie odpala silnik 2.5TDI A6 C5.

Iroxxx
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 68
Rejestracja: 08 sie 2010, 14:30
Lokalizacja: Jordanów

Post autor: Iroxxx » 06 lis 2010, 16:47

Radyjko mam takie
Obrazek

Antene president florida

a tak to wygląda



Obrazek

Awatar użytkownika
DawidM3
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 94
Rejestracja: 29 paź 2009, 08:21
Lokalizacja: War Maz

Post autor: DawidM3 » 07 lis 2010, 02:25

Jasne że jest różnica,nawet na dachu zalezy czy jest z tyłu,czy na srodku to ma wpływ na wysyłanie i odbiór fal.
http://instrukcja.pl/i/cb_radio_montaz_i_strojenie

borsuk88
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 9
Rejestracja: 30 gru 2013, 00:03
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: borsuk88 » 30 gru 2013, 00:11

Na klapie wydaje mi się, że antena jest narażona na mniejsze siły powietrza i stawia mniejszy opór po prostu.

Awatar użytkownika
Multifonika
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 2597
Rejestracja: 21 mar 2013, 17:21
Imię: Robert
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.3 133KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Multifonika » 30 gru 2013, 12:44

Zostaw ją na klapie, tylko dobrze zestrój antenę z radiem i będzie ok. <okok>
Lektor.

makkrzys
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 66
Rejestracja: 15 mar 2010, 22:01
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: makkrzys » 30 gru 2013, 19:40

szalony pisze:Zostaw ją na klapie, tylko dobrze zestrój antenę z radiem i będzie ok.
Małe sprostowanie:
Antenę , jakąkolwiek, stroi się do samochodu, a nie do radia !
Potem możesz podłączać dowolne radio , np. w celu wybrania najbardziej ci pasującego, wymiany na lepsze, jak to ci się znudzi itp.

Ale pozostawienie na klapie powoduje, że część mocy przy nadawaniu wpada do kabiny.
Jak postawisz na dachu, nie będzie tego, zasięg będzie lepszy, a kabel możesz podeprzeć przyssawkami (jak do termometrów w akwarium)

Jeżeli już zostawiasz na klapie, to raczej zmień stronę na przeciwną, to polepszysz odrobinę kierunkowość anteny (zgodnie z instrukcją co podesłał DawidM3)
Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
Multifonika
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 2597
Rejestracja: 21 mar 2013, 17:21
Imię: Robert
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2001
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.3 133KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Multifonika » 30 gru 2013, 20:08

Masz rację makkrzys nie sprecyzowałem dokładnie mojego postu, ale zrobię to teraz.

Jeśli posiadamy przyrząd SWR zwany potocznie SW-metrem, to możemy sami dostroić sobie antenę CB obojętnie od jej umocowania. Potrzeba trochę czasu i cierpliwości. Zasady działania tego urządzenia nie będę opisywał - stosować się należy do instrukcji obsługi.
Ustawiamy samochód na otwartej przestrzeni - nie w garażu ani pod drzewem lub linią energetyczną czy blaszanym dachem. Najpierw wybieramy miejsce na samochodzie, gdzie zawsze będziemy usadować naszą antenę. Podłączamy antenę do SW-metra, a tego z kolei do radia - wg. oznaczeń przyrządu. [transceiver - czyli nasze radio CB....antena]. Ustawiamy CB na kanał 1 , kalibrujemy przyrząd i dokonujemy odczytu, zapisujemy na kartce. Przełączamy CB na kanał 40 i powtarzamy od początku czyli kalibrujemy, odczytujemy, zapisujemy. Jeśli wskazania SW- meterka okażą się lepsze (bliższe 1 skali na początku przyrządu) na kanale 1 niż na 40, wsuwamy promiennik (bicz anteny) do środka uchwytu. Jeżeli natomiast kanał 40 wskaże na lepszy pomiar - to promiennik wysuwamy. Po kilku próbach powinniśmy ustalić jednakowe (zbliżone do 1 kreski podziałki) wyniku na obu kanałach. Te ruchy zmieniające położenie promiennika wykonujemy po 0,5 - 1cm. Często okazuje się, że samo wsuwanie nie wystarcza. Pomiar na kanale 40 jest dużo gorszy w SPAM do kanału 1. Nic nam nie pozostaje, jak obcinać od góry ów promiennik. Obcinać można za pomocą szczypiec uniwersalnych czyli kombinerek, i mierzymy od nowa,. Za którymś razem na pewno się uda. Czasami to skrócenie promiennika kończy się dopiero po 7 cm.
Antena ze wskazaniami poniżej 2 na skali SW metra pozwala nam na używanie radia, bez obaw o jego "spalenie" niemniej z gorszym odbiorem i nadawaniem.
Lektor.

makkrzys
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 66
Rejestracja: 15 mar 2010, 22:01
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: makkrzys » 30 gru 2013, 21:02

Ja tylko dodam, że do strojenia należy używać trochę lepszego sprzętu niż przyrządy za 30-40 PLN. Zwykle kosztują co najmniej 500 PLN i więcej.
Lepiej taką kwotę (tzn. 30-40 PLN) wydać w serwisie na zestrojenie za pomocą profesjonalnego analizatora. Wtedy antena będzie pracowała w optymalnych dla siebie warunkach tzn. rezonansie.
Pozdrawiam
Krzysiek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólne”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga